Tajná zpráva MMF: Řecko potřebuje zásadně víc, než slíbené

Velmi daleko za hranice, které v pondělí nad ránem jako řešení pro Řecko dojednal summit lídrů eurozóny, bude muset jít skutečné řešení řecké tragédie. Tvrdí to důvěrná zpráva, jejíž část uvolnila agentura Reuters. Důvodem je nejen devastace řecké ekonomiky i bank v uplynulých dvou letech.

„Dramatické zhoršení vývoje a udržitelnosti řeckého dluhu budou vyžadovat restrukturalizaci řeckého dluhu, která jde zásadně za dnešní úvahy a za to, co bylo navrženo v rámci ESM,“ uvádí se ve zprávě MMF s odkazem na sjednanou pomoc z evropského záchranného mechanismu. Jeho podstatou je 86 miliard eur pro Řecko v rámci nového tříletého záchranného plánu a to výměnou za tvrdé reformy a úspory.

Jak vidí MMF realitu. Jednou z variant je podle fondu 30leté osvobození od splátek veškerého řeckého dluhu vůči evropským partnerům. Alternativou k tomu je pouze „velmi dramatické“ prodloužení splatnosti řeckého dluhu, které by fakticky dosáhlo stejného efektu. Možností, pokud by byla akceptována, je razantní odpis řeckého dluhu nebo dokonce pravidelné fiskální platby směrem do Řecka. Evropa by si tak v zásadě platila Řeky nesplatitelný dluh sama sobě.

Také podle dokumentu Evropské komise pro víkendové zasedání euroskupiny k Řecku stojí, že udržitelnost dluhu Řecka se v poslední době zásadně zhoršila a bude zřejmě nutné ji obnovit odkladem splátek. Za příčinu tohoto vývoje ale označuje kroky nové krajně levicové vlády. EK navrhla „velmi podstatnou reprofilaci“, tedy výrazné prodloužení termínů splatnosti, další odklad splatnosti úroků i jistiny a poskytnutí co nejvýhodnějších úrokových sazeb. Jde o dluh, který má Řecko u záchranného fondu eurozóny EFSF a u jednotlivých zemi eura a jehož celková suma činí zhruba 184 miliard eur z celkové dlužné částky 320 miliard eur.

Eurozóna v pondělním prohlášení ze summitu uvedla, že „je připravena v případě potřeby zvážit možná další opatření“, která zajistí, aby výdaje Řecka na obsluhu dluhu zůstaly udržitelné. Zmínila se o možnosti prodloužení splatnosti i prodloužení období, ve kterém Řecko nebude muset nic platit ani po roce 2022. Dosud platilo, že toto období skončí právě v roce 2022. Summit ale zdůraznil, že snížení nominální hodnoty dluhu Řecka nepřichází v úvahu.

Řecký dluh překročí 200 % HDP

Zatímco ještě nedávno věřitelé předpokládali, že dluh Řecka v poměru k HDP začne z nynějších zhruba 175 procent klesat v příštím roce, nyní MMF předpověděl, že kvůli nynějšímu ekonomickému chaosu v zemi se bude ještě dva roky zvyšovat a dosáhne až 200 procent HDP. Řecko má v poměru k výkonu ekonomiky druhý nejvyšší dluh na světě po Japonsku.

MMF dosud předpokládal, že náklady na obsluhu dluhu, konkrétně takzvané hrubé potřeby financování, zůstanou v Řecku pod úrovní 15 procent HDP, kterou fond pokládá za bezpečnou. Nyní předpovídá, že stoupnou nad tento práh a budou dál růst.

Newsletter