Technologická bublina? Vrchol už má za sebou

Pokud jste si v poslední době začali všímat bubliny, která podle mnohých analytiků v současnosti roste v technologickém sektoru, pak vězte, že její vrchol už jste prošvihli. Alespoň podle zprávy společnosti KPMG, která analyzovala vývoj financování tech společností prostřednictvím tzv. venture kapitálu. Její data citoval Business Insider.

Jako venture capital  je obvykle označován takový kapitál, který slouží především k financování inovačních projektů a počátečního rozvoje společnosti. Jedná se tak například o investice do startupů, které jsou na jednu stranu poměrně rizikové, avšak na druhou investorovi nabízí podíl na potenciálně úspěšné technologii.

Proč se venture kapitalisté hrnou do blockchain startupů

Podle analýzy společnosti KPMG nastal vrchol údajné technologické bubliny z pohledu venture kapitálu na přelomu let 2015 a 2016, přičemž od té doby objem zdrojů, kterými jsou financovány projekty v rámci technologického sektoru, klesá. Globální vývoj od roku 2010 do současnosti ukazuje následující graf. Ve 2. čtvrtletí letošního roku klesl počet obchodů spojených s venture kapitálem na 2 985, což je pokles z maxima o celých 43 %. Co se týče objemu finančních prostředků, ten byl ve 2. kvartále letošního roku 40 miliard dolarů, což je oproti vrcholu pokles o 11 %.

Venture kapitálová konference v Bratislavě láká na špičky oboru

Pokud se podíváme na vývoj v samotných Spojených státech, zde propad financování pomocí venture kapitálu není tak výrazný, avšak přesto je zřejmý. Ve 2. čtvrtletí roku 2017 zůstal objem finančních prostředků podobný vrcholu, avšak počet obchodů klesl asi o 27 %.

Znatelně vyšší propad však nastal v Evropě, kde se počet obchodů spojených s venture kapitálem ve 2. čtvrtletí roku 2017 snížil oproti maximu o 48 %. Objem finančních prostředků však klesl pouze o pětinu, a to v důsledku několika mega obchodů. Mezi ně patřilo například 502 milionů dolarů investovaných do londýnského Improbable, 397 milionů dolarů do berlínské Auto1 Group či 100 milionů dolarů do londýnského GammaDelta Therapeutics.

Venture Capital fondy lákají investory. Které oblasti jsou „in“?
 

Newsletter