Technologie slaví. Apple vstoupí do indexu Dow Jones

V první změně skladby amerického indexu Dow Jones Industrial Average od září 2013 dojde konečně na technologického obra Apple. Jeho akcie po závěru trhu 18. března, tedy s účinností od zahájení seance ve čtvrtek 19. března, vstoupí do indexu a vystřídají „odpadlíka“ AT&T.

Počet zástupců technologického sektoru v 30členném indexu tak stoupne na šest – Apple doplní Microsoft, Intel, IBM, Cisco Systems a Visu. Operátor AT&T z indexu vypadne poté, co jeho akcie v roce 2014 odepsaly 4,5 % hodnoty.

Tituly zastoupené v indexu jsou vybírány výborem zástupců z Wall Street Journal a společnosti S&P Dow Jones Indices, a to nikoli dle kvantitativních pravidel, ale na základě hodnocení reputace společností, jejich relevance pro investory a vývoje akcií na burze. V zájmu kontinuity jsou změny v indexu spíše vzácné.

Apple sesadil Samsung z první příčky v prodeji smartphonů

Výpočet úrovně indexu se provádí cenově-váženou metodologií, tedy jednoduše řečeno – čím vyšší tržní cena konkrétní akcie, tím vyšší i její vliv na cenu indexu. Toto pravidlo dříve diskvalifikovalo Apple, jehož akcie se obchodovaly za více než 500 dolarů, a vzbuzovalo oprávněné obavy, že Apple by indexu zkrátka příliš dominoval. Po akciovém splitu 7:1, oznámeném loni v červnu, se však vstup Applu do báze DJIA otevřel.

„Split přiblížil cenu akcie Applu mediánové ceně titulů v rámci DJIA. Split akcií Visa 4:1 (s účinností také od 19. března) sníží váhu technologií v DJIA a udělá tak prostor Applu. Mezi současnými členy DJIA je AT&T jedním z nejlevnějších,“ vysvětluje oznámené změny v indexu předseda výboru, který složení indexu stanovuje, David Blitzer.

Důsledkem splitu a změny členů indexu, klesne pozice akcií Visa v žebříčku důležitosti z prvního na 21. místo a procentuální vliv na index se tak sníží z 9,71 na 2,53 %. Apple „utvoří“ 4,66 % indexu.

Akcie Apple dnes na zprávu reagují v úvodu růstem o více než 2 % na 129 dolarů, zatímco Visa zatím obchoduje zhruba beze změny na 274 USD a AT&T ztrácí 1,3 % na 33,60 USD.

K poslední provedené změně v indexu Dow Jones došlo v září roku 2013, kdy se novými členy staly Goldman Sachs, Nike a Visa a nahradily tak tituly Bank of America, Alcoa a Hewlett-Packard.

Short Apple? Opravdu?

Apple světovou trojkou v nákupech zlata?

Newsletter