Technologie stále v kurzu aneb 5 favoritů mezi hedge fondy

Nejpopulárnější akcie amerických firem s nižší kapitalizací mezi roky 1999 a 2009 předstihly růstem trh o 18 procent a v posledních 21 měsících se jim vedlo dokonce o 44 % lépe než indexu S&P 500. V tomto ohledu se vcelku daří i technologickým obrům z Wall Street, oblíbeným mezi hedge fondy. Jaké to jsou?

Google je miláčkem hedge fondů již několik let, ačkoli jeho obliba klesá. Dlouhou pozici v titulu (tedy sázku na růst) drželo ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 23 procent sledovaných hedge fondů, zatímco v předchozím kvartále to bylo 26 procent. Navzdory tomuto poklesu se Google udržel na přední pozici. Držitelem nejvyššího počtu akcií mezi hedge fondy je Eagle Capital Management, který drží 797 tisíc akcií v přibližné hodnotě 888 milionů dolarů. Nicméně se zdá, že láska investičních „guru“ ke Googlu opadává. Během prvního čtvrtletí mnozí velcí investoři rozprodali své podíly.

V těsné blízkosti Googlu, s 131 akcionáři mezi hedge fondy, se nachází Microsoft s tržní kapitalizací 340 miliard dolarů. Firma si polepšila ze třetího místa ve čtvrtém kvartálu, kdy mělo do jejích akcií zainvestováno 120 hedge fondů. Stejně jako v předchozím čtvrtletí drží největší sázku, tj. 71 milionů akcií, ValueAct Capital. Mezi nováčky je největším býkem Orbis Investment Management s 7,28 miliony akcií.

Apple, který byl mezi roky 2011 a 2012 miláčkem hedge fondů, ztrácí na popularitě. Stále to však stačí na třetí místo. V prvním čtvrtletí 2014 se snížilo zastoupení hedge fondů mezi akcionáři Applu ze 160 na 129, tedy téměř o 20 % v porovnání s předchozím obdobím. Zatímco pozice Greenlight Capital klesla o 17 % na přibližně 1,99 milionů akcií o přibližné hodnotě 1 miliardy dolarů, Carl Icahn, trhům dobře známý aktivistický investor, zvýšil svoji sázku o 59 % na 7,53 milionů akcií.

Na čtvrté příčce je eBay, internetový prodejce s tržní hodnotou 64 miliard dolarů, která se minulé čtvrtletí ani na tento seznam neprobojovala. Téměř 15 % hedge fondů drží long pozice v této akcii, mezi nimi opět stojí za jmenování podíl Carla Icahna, který v 1Q letošního roku nakoupil 27,8 milionu akcií o hodnotě více jak 1,5 miliardy dolarů.

Jak už jste si možná domysleli, na pátém místě, se stovkou hedge fondů mezi akcionáři, se umístil král sociálních médií Facebook. K 31. březnu byl největším akcionářem D.E. Shaw s přibližným počtem 9 milionů akcií, což je o 52 % více než v předešlém čtvrtletí.  

Newsletter