Teď už jsme opravdu „svatí“…

Vatikán – sídlo katolického lídra – je teď podle slov šéfa tamní centrální banky konečně již „svatý“. Jean-Baptiste Douvilee de Franssu to ve čtvrtek oznámil poté, co si Banco di Santo Spirito prošla očistcem ve formě daňových úniků a praní špinavých peněz.

Právě tento skandál se podepsal nejen na morálním krédu banky, ale rovněž i na jejích ziscích. Podle slova jejího guvernéra se čistý zisk instituce dostal za minulý rok na 16,1 milionů euro, což je ve srovnání s 69,3 miliony z roku 2014 výrazný propad. Vyjma toho, že banka musela dorovnávat daňové nesrovnalosti, se na propadu podle oficiálního vyjádření podepsaly i nízké úrokové sazby a tržní nejistoty.

Guvernér de Franssu dále uvedl, že banka byla obětí zneužívání, jelikož, podle jeho slov, „nelze sloužit dvěma pánům a peníze jsou opravdu lákavé.“ V tuto chvíli, po zavedení nových norem, je prý ve vatikánské bance zcela nemožné jakkoliv prát špinavé peníze.

Svatá válka proti praní špinavých peněz

Celkem má svatý správce peněz bezmála 15 tisíc klientů, přičemž zhruba polovina z nich má náboženský původ. Tito lidé, resp. organizace, převážně využívají Banco di Santo Spirito k přesměrování peněz do potřebných oblastí napříč celým světem. Ostatní klienti jsou úředníci a zaměstnanci. Celková aktiva, která má banka ve správě, čítala za rok 2015 5,8 miliardy euro.

Papež každoročně poskytuje dary o velikosti zhruba 50 milionů euro. Letos však jeho svatá „dotace“ čítala pouze 16,1 milionů. Proč? V minulých letech tento příspěvek mohl být vyplacen z kapitálu banky, nově však lze tyto peníze vydat pouze ze zisků. I přesto, že tedy banka odevzdala všechny své zisky potřebným, stále má co dohánět, aby se dostala zpět na své původní úrovně, ovšem bez všech nekalých praktik.

Jste zásadoví? Přivítejte index katolických hodnot

Newsletter