Téma Wall Street: Nebýt dlouhý před klíči k sazbám Fedu

V pátek se dozvíme klíčová data z amerického trhu práce, která budou poslední a zásadní pro rozhodnutí Fedu ohledně možného zářijového zvýšení sazeb (ve které ale už většina trhu nevěří). Není proto divu, že Wall Street dnes zvolila vyčkávací taktiku oběma směry, přesto silněji velelo heslo „hlavně nebýt dlouhý“. Širší index amerických akcií S&P 500 skončil o něco přes desetinku procenta výš, podobě užšímu indexu blue chips DJIA, o 0,35 % níž naopak končí technologický Nasdaq.

Fed se z rozhodnutí o sazbách sejde za dva týdny a páteční report o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice široce nasměruje sázky, za zvýšení sazeb přeci jen přijde, nebo naopak ani náhodou.  Podobně vyznívající čísla, ale z jiného zdroje – od poskytovatele ADP – v tomto týdnu zaostala za odhady a nad páteční report proto vnášejí nejistotu a zatím spíše sázku o odkladu růstu sazeb Fedu.

Nadále velmi divoce obchoduje ropa. Počínaje 14:30 začal Brent zpevňovat od 50 dolarů až nad 52 dolarů za barel, do večera ale většinu zisků ztratil. Bezmála 2% zisk pod 47 dolary za barel naopak hájí americká lehká ropa WTI. Časový vývoj na ropě souvisí i s otočkou na euru proti americkému dolaru. Za tu mohou slova prezidenta ECB Maria Draghiho. Centrální banka eurozóny zhoršila výhled pro ekonomiku, naznačuje možnost využití veškerých dostupných nástrojů měnové politiky a trvá na 2% inflačním cíli a snaze se k němu opětovně přiblížit.

 

Zisky v Evropě byly výraznější. Německý DAX zpevnil o 2,7 %. Trhy si slova Draghiho vykládají jako možný nebo dokonce pravděpodobný přístup nové stimulace.

Data o americké obchodní bilanci vypověděla o snížení schodku, nejmenším za pět měsíců a naopak nárůstu deficitu s Čínou. To je citlivé vůči dění na čínských trzích i na pozadí odprodejů amerických cenných papírů Čínou kvůli získání likvidity v dolarech.

Co jednotlivé americké akcie? Tesla reagovala 2% růstem na Tweet Elona Muska o předobjednávkách Modelu 3. Když jsme u Tweetu, v pátek se sejde vedení Twitteru a vybere nového šéfa – snad. 

Newsletter