ČNB včera oznámila plán odprodeje výnosů z devizových rezerv. Koruna na oznámení nereagovala, naopak pod tíhou zahraničních faktorů oslabila nad 25,60 za euro. Americké trhy začaly zaceňovat třetí zvýšení sazeb Fedu v roce 2022. Dolar zpevnil pod 1,1640 EURUSD.

Temná stránka smartphonů. Kradou nám spánek i pracovní dobu

Za poslední desetiletí se staly informační technologie nepostradatelnou součástí života většiny lidí ve vyspělých zemích. Ba co víc, pro řadu z nich jsou dokonce důležitější než spánek, a to doslova – se svými laptopy, smartphony a dalšími chytrými zařízeními stráví víc času než v posteli. A jak se to projevuje na jejich produktivitě v práci?

Podle studie, kterou citoval Daily Mail, stráví průměrný člověk spánkem 8 hodin a 21 minut denně. Ovšem 8 hodin a 41 minut, což je o celých 20 minut více, pak věnuje svým multimediálním zařízením, ať už jde o mobil, tablet či notebook. Přitom 81 % účastníků výzkumu odpovědělo, že svůj chytrý telefon nechává zapnutý celý den, a to dokonce i v noci, když spí. 

Sociální média v grafech: O kolik času už vás připravila?

Studie naznačují, že průměrný člověk zkontroluje svůj mobil zhruba stokrát denně, jak však píše server Network World, u těch nejtěžších případů, které je již možné klasifikovat jako závislost, to může být i v řádech tisíců. A jak ilustruje následující graf, který vytvořil Business Insider na základě z výzkumu Deloitte, moderní lidé takřka odmítají dát svůj telefon z ruky i v posteli. Jak ukázala americká data, 16 % lidí kontroluje svůj telefon hned, co se vzbudí, 42 % do 5 minut, do půl hodiny 76 % a do hodiny téměř 90 %. Podobné je to i předtím, než jsou spát.

Pracovní doba vs. produktivita: Víme, co říkají data

Pokud sečteme dohromady čas, který lidé denně tráví spánkem a který tráví surfováním po internetu, hraním her či využíváním sociálních sítí, pak už se do toho jaksi nevejde osm hodin, které stráví v práci a měli by pracovat (nemluvě o tom, že za den by měli stihnout i řadu dalších věcí).

A podle paperu citovaného serverem Mental Floss lidé přiznávají, že z každého pracovního dne v průměru stráví 34 minut pracovního času nepracovními aktivitami, mezi kterými dominuje právě zábava na internetu. Pokud bychom pak brali jen ty, kteří se k onomu „flákání“ přiznali, pak je to v průměru 50 minut denně. Jak nás ovšem hned napadne, čísla uváděná samotnými pracovníky nejsou příliš věrohodná, je totiž pravděpodobné, že přiznali jen zlomek a ve skutečnosti je to mnohem více. Tato data bychom tedy měli vnímat spíše jako dolní mez. 

Jak navíc uvádí server Inc, průměrný Američan, který pracuje 8 hodin denně, dokáže být produktivní zhruba 3 hodiny, jelikož dlouhodobé soustředění na práci je mimořádně náročné. Podle studie citované serverem Inc si pak Američané ze zbylých 5 hodin zhruba hodinu čtou zprávy na internetu, tři čtvrtě hodiny kontrolují sociální sítě, 40 minut si povídají s kolegy a dále například telefonují, svačí, dělají si kávu, anebo si odběhnou zakouřit.

Newsletter