Tempo růstu cen v eurozóně zůstává nízko

(Doplněno 11:20) Růst spotřebitelských cen v eurozóně v červnu pouze udržel květnové tempo, ukázal dnes zveřejněný rychlý odhad Eurostatu. Index spotřebitelských cen za právě končící měsíc meziročně vzrostl o 0,5 procenta, v souladu s očekáváním. Kromě letošního roku byla míra inflace tak nízko naposledy v listopadu 2009.

Inflace v eurozóně tak zůstává hluboko pod 2% úrovní, kterou má ECB stanovenou jako cenovou stabilitu. Je nadto pod úrovní jednoho procenta, což Draghi opakovaně označuje za nebezpečné pásmo. V dubnu rostly spotřebitelské ceny o 0,7 procenta.

Nejslabší vývoj cenové hladiny v červnu vykazovala kategorie potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kde byly ceny nižší o 0,2 procenta. Ceny průmyslového zboží vykazovaly nulový růst a energie byla celkově dražší o 0,1 procenta. Naopak nejvyšší nárůst zaznamenaly spotřebitelské ceny ve službách, kde se jejich hladina meziročně zvýšila o 1,3 procenta.

ECB, která znovu zasedá tento čtvrtek, počátkem června snížila základní úrokové sazby na nová historická minima – depozitní dokonce do záporu – a přistoupila k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky. V letošním roce ECB čeká míru inflace 0,7 procenta, příští rok zrychlení růstu cen na 1,1% tempo.

Inflace v Německu zvolna stoupá a snižuje tlak na ECB

Draghi: Bude-li QE, kupovat můžeme i soukromý dluh

ECB by měla zvážit QE, zůstane-li inflace nízko, radí šéfka MMF

Newsletter