Tepláky za desetitisíce či luxusní WC. Za co utrácí Vladimir Putin?

Jak velký je majetek Vladimira Putina? Nikdo neví. Podle některých znalců je ruský prezident nejbohatším mužem světa, on sám se svým bohatstvím však na veřejnosti zásadně nechlubí. V jeho zemi opět bují chudoba a zatímco miliony Rusů nemají pořádně co na sebe, jejich vůdce si tuží svaly v teplácích za desítky tisíc. Zatímco miliony Rusů chodí pěšky, udržuje si prezident flotilu čítající desítky letadel, řadu helikoptér, luxusních vozů a obřích jachet.

Bývalý prezidentův poradce odhaduje Putinův majetek na 70 miliard dolarů. Manažer hedgeových fondů Bill Browder, známý to Putinův kritik, pracuje dokonce s odhadem 200 miliard dolarů. Kreml oficiálně uvádí, že Putin vydělává 133 tisíc dolarů ročně (cca 260 tisíc korun měsíčně). Ví proč.

Průměrná měsíční mzda v Rusku loni činila méně než 450 dolarů (něco přes 10 tisíc Kč), přičemž více než 13 % obyvatel musí vyjít s příjmem menším než 9691 rublů (4 tisíce Kč) na měsíc. Kvůli dlouhé recesi roste v Rusku počet lidí žijících v chudobě, v loňském roce už jich bylo podle údajů statistického úřadu Rosstat 19,8 milionu.

Putin potřebuje peníze, chce vysát velké firmy. Kdo na tom vydělá?

Podle oficiálních dokumentů, které Kreml loni zveřejnil, má ruský prezident jen skromné portfolio nemovitostí – malý pozemek a byt s garáží. Putin byl však v uplynulých několika letech častokrát spojován s řadou jiných a o poznání luxusnějších nemovitostí, sahajících od přímořských paláců po horskou chatu, které se mohou chlubit rozličným vybavením od saun a biliárových místností, po „prezidentský kostel“. Celkem se hovoří asi o dvacítce paláců a vil, v poslední době se přitom skloňuje především „tajemný palác“ na pobřeží Černého moře, jehož stavba byla podle některých tvrzení financována z veřejných zdrojů a měla stát zhruba miliardu dolarů. Na pozemku prý má mimo jiné i sportovní centrum, soukromé divadlo či tři heliporty.

 

V roce 2012 zveřejnil dnes již zemřelý bývalý vicepremiér a pozdější Putinův kritik a opoziční politik Boris Němcov zprávu, ve které odhaluje luxus, kterým se ruský prezident obklopuje. Ve zprávě se uvádí, že se Putinův životní styl dá srovnat s „monarchou z Perského zálivu či extravagantním oligarchou“ a ne s „galejníkem“, jak v roce 2008 na jedné tiskové konferenci tvrdil Putin.

Putin: S homosexuálem ve sprše? Neprovokoval bych ho

Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že Putin vlastní 58 soukromých letadel, 15 helikoptér a čtyři jachty. Letadla mají celkovou hodnotu 1 miliardy dolarů a jen toaleta v jednom z nich prý stála 100 tisíc dolarů, na výzdobě interiéru se pak prý podíleli klenotníci. 

Podle Němcovovy zprávy vlastní Putin čtyři jachty, z nichž každá vyžaduje údržbu, která stojí tisíce dolarů. Například v roce 2005 prý vynaložil 1,2 miliardy dolarů na modernizaci jachty Rossiya. A nejde přitom o žádné skromné loďky, jedna z jachet při své délce 53,7 metru má na palubě mimo jiné bazén, vodopád či vinný sklípek. Klenotem jeho flotily je prý pětipatrová jachta s vířivkou, barbecue, kolonádou z javorového dřeva a obrovskou koupelnou obloženou mramorem.

A pak je tu také ještě 57 metrů dlouhá luxusní jachta Olympia v hodnotě 35 milionů dolarů, kterou prý Putin dostal jako dárek od Romana Abramoviče, oligarchy a vlastníka fotbalového klubu FC Chelsea London, který letos vyhrál Premier League.

 

Putin také velmi dbá o svůj zevnějšek. Jeho zřejmě nejdiskutovanějším módním doplňkem jsou hodinky. Ve zprávě zveřejněné v roce 2012 se píše, že jich Putin vlastní jedenáct v celkové hodnotě 687 tisíc dolarů. Podle listu „Russia Beyond the Headlines“ jsou nejdražším kouskem Putinovy sbírky hodinky Tourbograph Perpetual „Pour Le Mérite“ od A.Lange & Söhne, které stojí půl milionu dolarů. V poslední době se navíc objevily zprávy, že je na seznamu monacké aukční síně pro dražbu v letošním červenci uveden vzácný kousek Patek Philipe, za minimálně milion dolarů, patřící Vladimíru Putinovi, jehož mluvčí informaci oficiálně popírá. 

Forbes: Aktuální žebříček nejmocnějších lidí světa

Na druhou stranu – a alespoň to se mu musí přičíst k dobru – Putin na svých hodinkách zcela nelpí. Již dvakrát byl totiž spatřen a natočen, jak si svou ozdobu sundal z ruky a prostě ji někomu věnoval. Oba obdarovaní, jeden sibiřský chlapec a jeden dělník z továrny, tak obdrželi hodinky švýcarské značky Blancpain, jejichž cenu Němcov odhaduje na více než 9 tisíc dolarů za kus.

Další kapitolou je prezidentova garderoba. Novinář Ben Judah, který tři roky sbíral informace pro svou knihu o Rusku a Putinovi, tvrdí, že ruský prezident nosí nejraději obleky šité na míru a kravaty značky Valentino. List Russia Beyond the Headlines Putinovu zálibu v oblecích na míru potvrzuje s tím, že prezident upřednostňuje značky Kiton a Brioni. „Takové obleky jsou od začátku do konce zhotovované jedním jediným krejčím, ušití trvá spousty hodin a ceny obleků začínají na 5500 dolarech“ (téměř 130 tisíc korun), napsal list v roce 2015. Podle něj má Putin navíc už deset let vlastního stylistu, který mu prý „odstraňuje z oblečení všechny etikety, aby je novináři neviděli.“

A luxus si ruský prezident nedopřává jen při práci. V roce 2015 byl focen při sportu v posilovně s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Server Quartz následně přinesl informaci, že Putinovy tepláky od Loro Piana z hedvábí a kašmíru stojí 1425 dolarů (přes 33 tisíc Kč). Že jde skutečně o tuto značku, potvrdil později její mluvčí. Kalhoty přitom Putin zkombinoval s basic tričkem – pokud by bylo téže značky, stál by jeho sportovní outfit zhruba 3.200 dolarů, tedy 75 tisíc korun. Kdo z vás to má?

Newsletter