Teplé počasí zachraňuje tuzemskou nezaměstnanost

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala podle dnes zveřejněných údajů na stejné úrovni jako v říjnu, tedy 7,1 procenta. Počet lidí bez práce klesl o 2130 na 517 508.

Listopadovou míru nezaměstnanosti hodnotíme pozitivně. Útlum sezónních prací a další faktory působící ve směru jejího zvýšení nepřevážily, zřejmě i díky nadprůměrně teplému počasí, a míra nezaměstnanosti zůstala na své říjnové úrovni. Zatím se nepotvrzují předpovědi, že na sklonku roku nastane mírný růst míry nezaměstnanosti, což ovšem může být opět hlavně důsledek poměrně teplého počasí.

Celková ekonomická situace se i podle nejnovějších ukazatelů vyvíjí příznivě, byť s poněkud slabší dynamikou než v prvním pololetí, a stav trhu práce se odpovídajícím způsobem pozvolně zlepšuje. Na jedno volné místo v listopadu připadalo v průměru 8,7 uchazeče. Lepší výsledek trh práce zaznamenal naposledy v březnu 2009, před tím, než se naplno projevily dopady světové finanční krize. Tehdy na jedno pracovní místo připadalo 8,1 uchazeče. V prosinci očekáváme stagnaci míry nezaměstnanosti nebo její mírný růst.

Newsletter