Tesco (+11 %) nevyplatí dividendu, bude prodávat a šetřit

(Aktualizováno 11:28) Britský maloobchodník Tesco dnes představil detaily dříve oznámeného plánu snižování nákladů, jímž se chce očistit po loňském účetním skandálu a následné sérii profit warningů. Společnost oznámila, že uzavře své ústředí v anglickém Cheshunt, k tomu 43 ztrátových obchodů a prodá aktiva včetně divize datové analýzy Dunnhumby.

Nový generální ředitel firmy Dave Lewis, který v červenci nahradil Philipa Clarka poté, co firma přiznala, že nadhodnotila zisk za první pololetí o 260 mil. GBP, dnes také řekl že firma „zásadně“ přehodnotí svůj plán rozšíření portfolia obchodů a ukončí svůj penzijní program. V neposlední řadě, Tesco oznámilo, že nevyplatí konečnou dividendu za fiskální rok 2014/15.

„Máme před sebou některé náročné změny. Jsem si plně vědom významných dopadů těchto změn na akcionáře, zaměstnance atd., to je ale realita situace…,“ prohlásil šéf Tesca Lewis.

Tesco má nového „kata“, chystá úspory a propouštění

Do změny obchodního modelu, jímž chce Tesco bojovat proti silnému tlaku levnější konkurence německých diskontů Aldi a Lidl, logicky zapadá také plán snížení cen, podle dnešního vyjádření firmy u stovek produktů. Tesco uvedlo, že vánoční tržby v síti jeho obchodů mírně klesly.

Společnost mimo jiné oznámila jmenování nového CEO pro trh Velké Británie a Irska, restrukturalizaci managementu sítě obchodů a v rámci ní uzavření 43 „neziskových“ míst. Doufá v roční úspory kolem 250 mil. liber.

V minulém týdnu list Financial Times napsal, že dojde také k propouštění. Lewis již v říjnu upozornil, že společnost Tesco, která je největším zaměstnavatelem v britském soukromém sektoru, má prostor k „zeštíhlení“. Tesco podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě přes půl milionu lidí, z toho více než 310.000 v Británii.   

Analytici označují oznámené úspory za dobrou zprávu, ačkoli se zdráhají přílišně optimistických vyjádření. Akcie firmy dnes naznačují příznivou reakci investorů, když na londýnské burze navyšují zisk na 11 %, nejvyšší intradenní od roku 2008. 

Tesco vydalo další „profit warning“

Buffett napravuje chybu a prodává Tesco

Newsletter