Tesco (-9 %) sráží výhled zisku i dividendu. Nový šéf spásou?

Britský maloobchodní řetězec Tesco srazil výhled zisku pro letošní rok i výši dividendy. Akcie v úvodu londýnského obchodování reagují propadem o 9 %.

Zisk z obchodování za fiskální rok 2014/15 by se měl podle dnes zveřejněného očekávání firmy pohybovat v rozmezí 2,4 až 2,5 miliardy liber, což je výrazně za očekáváním analytiků na úrovni 3 mld. GBP. Za šestiměsíční období k 23. srpnu by měl zisk dosáhnout zhruba 1,1 mld. GBP.

Společnost dnes potvrdila, že jako nový výkonný ředitel od 1. září nastoupí David Lewis, bývalý šéf Unileveru. Do čela Teska se tak postaví o měsíc dříve, než se očekávalo. Jeho předchůdce ve funkci Philip Clarke odstoupil poté, co firma v červenci vydala profit warning. Jeho nástupce Lewis je podle vyjádření Teska odborníkem na změny v řízení a strategii firem.

Šéf řetězce Tesco končí. Pololetní výsledky budou zklamáním

Tesco v uplynulém finančním roce, který skončil v únoru, zaznamenalo druhý pokles celoročního zisku v řadě. Clarke stál v čele firmy od roku 2011. Odhad celoročního zisku firma zhoršila potřetí za tři roky.

Společnost dnes uvedla, že hodlá snížit kapitálové investice o 400 milionů liber na nejvýš 2,1 mld. liber a výši dividendy na 1,16 pence na akcii, což znamená snížení o 75 procent oproti předchozímu roku. „Prioritou představenstva je zlepšit výkonnost skupiny,“ uvedl předseda představenstva Richard Broadbent.

Tesco, dříve jednoznačný lídr v britském maloobchodu, v posledních pěti letech čelí tvrdé konkurenci i ze strany diskontních řetězců. Na českém trhu působí od roku 1996.

Newsletter