„Tesla je novodobý iPhone, Musk novodobý Jobs“

Úspěch americké automobilky Tesla je čím dál tím větší a zájem o její produkty dramaticky narůstá, což se výraznou měrou podepisuje na růstu hodnoty jejich akcií. Dnes byl oficiálně představen nový produkt – Model 3. Jeho cena bude začínat v přepočtu na 830 tisících korun. Objednávku na koupi tohoto modelu zaslalo již více než 130 tisíc lidí i přesto, že dodávky hotového elektromobilu Tesla zahájí až koncem příštího roku. Co si o úspěchu automobilky myslí hlavní analytik XTB Jaroslav Brychta?

R24: Tesla začala objednávky na Model 3 přijímat ve čtvrtek. Před obchody automobilky se vytvořily dlouhé fronty, někteří fanoušci čekali na možnost složit rezervační zálohu ve výši tisíc dolarů (téměř 24 tisíc Kč) celou noc. Co si myslíte o tomto šílenství?

Čistě z marketingového hlediska je Tesla novodobý iPhone a Musk je novodobý Jobs. Mezi automobilkami je v tomto směru Tesla výjimečná, a to bez ohledu na kvalitu, cenu, nebo ekonomickou úspornost. Pro zákazníky se nejedná pouze o automobil, ale o něco, s čím se dokáží sami identifikovat a co definuje jejich životní styl. Proto fronty a tak velký zájem veřejnosti.

Tesla představila očekávaný elektromobil Model 3

R24: Nemůže to vést k přehnanému vyhnání cen Tesly do „nebes“ a následnému nafouknutí akciové bubliny? Automobilka loni prodala přes 50 tisíc aut, což bylo o tři pětiny nad rokem 2014….

Tesla není první ani poslední společností, jejíž akcie prudce rostou bez ohledu na to, že není schopna generovat žádný, nebo téměř žádný zisk. Stačí se podívat na Amazon, jehož tržní kapitalizace dosahuje okolo 300 miliard dolarů při ročním zisku pouhých 600 milionů dolarů.

Pro srovnání, tržní kapitalizace společnosti Apple je 450 miliard dolarů a firma generuje roční zisk přes 50 miliard dolarů.

R24: …letos Tesla plánuje zvýšit dodávky na trh na 80 až 90 tisíc automobilů. Založena byla v roce 2003, dosud ale ani jednou nevykázala celoroční zisk.

Některé firmy se s vysokými očekávání poprat dovedou, jiné nikoliv a až čas ukáže, jak si povede Tesla. Současné ocenění akcií mě v tomto směru nijak nepřekvapuje a vysoký zájem o nový Model jej možná ještě zvýší.

R24: Co tedy především vidíte za úspěchem Tesly, která rozhodně není jediným výrobcem elektromobilů?

Málokterý elektromobil má ale takovou image jako právě Tesla. Kvalitní sportovní automobily také vyrábí více automobilek, ale málokterá si může dovolit marži jako Ferrari.

R24: Investoval byste vy osobně do jejich akcií?

Ne.

R24: Proč?

Není to nic proti Tesle. Mám prostě jen jiné preference. Spíš než akcie firem, které se pohybují na výsluní, preferuji akcie společností, které upadly v nemilost finančního trhu například kvůli problémům v daném sektoru, i když dle mého názoru před sebou mají stále solidní budoucnost. Aktuálně tak hledám příležitosti například v komoditním sektoru. Snažím se z principu vyhýbat společnostem, o které je příliš velký zájem. Často je totiž u těchto společností linie mezi velkým úspěchem a velkým zklamáním na můj vkus až příliš tenká.  

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter