Tesla – první akcie, která spadne na nulu

O akciích Tesly jsem se dříve již několikrát zmiňoval. Pro mnohé burzovní obchodníky Tesla představuje titul, který je symbolem stávající (momentálně již praskající) akciové bubliny. Každý, kdo trochu rozumí fundamentální analýze a má špetku selského rozumu, vidí, že ocenění této akcie dosahuje absurdních rozměrů. Osobně bych si akcie nekoupil ani v případě, že by se nyní obchodovaly za 0,01 USD, jelikož férová cena (vnitřní hodnota) je dle mého názoru rovná nula.

Společnost od samého začátku stojí na slibech, neplněných plánech a neschopnosti tvořit volné cash flow. Ale to hlavní je pochybnost celého projektu a naivita ohledně růžové budocnosti elektromobilů. Kolem efektivity a spolehlivosti elektromobilů, ekologických dopadů a budování infrastruktury panuje mnoho otazníků, lépe řečeno nedostatků, které v posledních dnech vyplouvají napovrch. Cena akcií Tesly tak po mnoha letech neadekvátního růstu konečně nachází ten správný a jediný možný směr, který je ostře dolů.

Akcie Tesly od svých únorových maxim odepsaly již přes 30 % a není pochyb o tom, že to budou právě akcie Tesly, které budou patřit mezi tahouny nastávajícího medvědího trhu. Mnoho burzovních obchodníků, kteří sázejí na pokles akcií Tesly, se zákeřně pošklebuje s komentáři, že své krátké pozice uzavřou až tehdy, jakmile společnost vyhlásí bankrot. Ač se může zdát, že se jedná o nadsázku, tato vize je velmi reálná, a to dokonce v dohledné budoucnosti (1-2 let).

Pokud se podíváme na finanční výkazy společnosti, uvidíme zde dluhy, které až pětinásobně převyšují současnou hotovost ve výši 3,5 mld. USD. Ta by při současných toků hotovosti vydržela zhruba na jeden rok, přičemž možnost dalšího financování prostřednictvím vydání nových akcií či dluhopisů je v této fázi již velmi omezená. Akcie Tesly tak budou jednou z prvních akcií v nastávajícím medvědím trendu, které půjdou na nulu. Můžeme se tak těšit na pád vyhaslé hvězdy, která ani hvězdou nikdy nebyla.

Autorem je Pavel Šafařík, text by zveřejněn na serveru Sagefin.cz.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter