Test KLDR srazil trhy. Kim chce upevnit moc?

Akciové trhy v Evropě prudce padají a stejný obraz nabízejí futures na americké obchodování po testu miniaturizované vodíkové pumy KLDR, která je dle komentářů lokálních agentur především snahou diktátora Kim Čong-una o upevnění moci před prvním kongresem vládnoucí Strany práce po 35 letech. Čtvrtý severokorejský jaderný test byl obecně očekáván, jeho načasování je ale překvapující.

Futures na hlavní americké akciové indexy naznačují úvodní pokles Wall Street o 1,7 až 2 procenta. Propad nezmírnila ani silná tvorba nových pracovních míst v amerických firmách v prosinci, kterou dnes ukázala data ADP (257 tisíc míst při očekávání pouze 198 tisíc míst!). Hlavní evropské indexy se pohybují ve ztrátách od 1,7 procenta u německého DAXu po 1,9 procenta u francouzského indexu CAC. Data ADP krátkodobě od 1,0750 pod 1,0730 EURUSD posílila americký dolar, ten však vzápětí zisky odevzdává.

Mezinárodně izolovaná země zároveň uvedla, že bude jednat jako zodpovědná jaderná mocnost a jadernou zbraň nepoužije, pokud nebude narušena její suverenita. Svůj jaderný arzenál prý také neposkytne třetí straně. Odborníci jsou ale skeptičtí, přičemž poukazují především na malou sílu výbuchu. 

Vývoj okamžitě ostře odsoudila řada států, včetně stálých členů Rady bezpečnosti OSN, která se kvůli věci sejde ještě dnes. Potvrdí-li se informace, že Severní Korea provedla jaderný test, bude to hrubým porušením mezinárodních závazků této země a hrozbou pro mír a bezpečnost v celé oblasti severovýchodní Asie. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga by měla KLDR ukončit svůj jaderný program a zahájit rozhovory o jaderném odzbrojení.

 

 

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 6. leden 2016

 

„Vyzývám KLDR, aby se vrátila k věrohodnému a smysluplnému dialogu se světovým společenstvím a ukončila své nelegální a nebezpečné chování,“ uvedla Mogheriniová v prohlášení pro média. Ještě dnes hodlá o situaci hovořit s jihokorejským premiérem a japonským ministrem zahraničí.

Severní Korea dávala v letech 2002 až 2012 na armádu téměř čtvrtinu svého hrubého domácího produktu. Tato chudá východoasijská země tak vynakládá na vojenské výdaje největší procento HDP ze všech států světa. KLDR je rovněž na prvním místě na světě co do počtu vojáků na jednoho obyvatele země. V armádě 24milionové Severní Koreje je 1,17 milionu mužů a žen.

Newsletter