Těžař London Mining má na kahánku. Akcie letí dolů o 80 %

Až 95% propad dnes postihl akcie zadluženého britského těžaře železné rudy poté, co společnost vydala varování, podle něhož mají její akcie a další cenné papíry „nízkou či nulovou hodnotu“.

Společnost London Mining uvedla, že ačkoli věřitelé zůstávají přístupní pokračujícím jednání, nelze nyní očekávat výsledek ve formě jakéhokoli krátkodobého financování ani podporu strategického investora.

LM minulý týden oznámila, že nemá dostatek hotovosti k udržení provozu svého jediného dolu Marampa v Sierra Leone a jedná proto se strategickým investorem, ačkoli takové řešení by znamenalo výrazné rozředění akciových práv.

Podobně jako další těžaři železné rudy v západní Africe, London Mining pije trpký koktejl namíchaný z rekordně nízkých cen komodity v důsledku přemíry nabídky a stagnující poptávky z Číny, která je světovou jedničkou ve spotřebě železné rudy, a paniky z šíření smrtelného viru Ebola. Nová hrozba podle společnosti představuje další závažnou překážku pro jednání se strategickým investorem, započaté v letošním květnu, i současný provoz.

Samotnému vyjádření firmy své o takřka nulové hodnotě sekundují názory analytiků, podle nichž se London Mining bez podpory nového investora pravděpodobně blíží svému konci. Agentura Reuters v pondělí informovala, že o koupi London Mining by mohl mít zájem indický ocelář JSW Steel.

Akcie London Mining od začátku roku odepsaly téměř 100 procent své hodnoty. Po včerejším závěru na londýnské burze činila tržní hodnota firma 6,9 mil. USD, dnešním dnem se titul aktuálně obchoduje se ztrátou 80 % u 0,6 pence za akcii.

Vzkaz z Austrálie: Propad cen železné rudy bude pokračovat

Goldman Sachs: Doba železná skončila

Newsletter