Těžké časy hedge fondů

Hedge fondy utrpěly největší měsíční ztrátu od finanční krize v roce 2008. Důvodem byly turbulence na finančních trzích, které „potloukly“ portfolia i renomovaným investorům. Podle Citi ztratil sektor jako celek během srpna 78 miliard dolarů, nejvíce od října 2008, což bylo měsíc po pádu Lehman Brothers.

„Jediná věc, která v této době fungovala, byla hotovost. Samozřejmě je to jediná věc, kterou hedge fondy nedisponují,“ řekl Paul Brain, představitel Newton Investment Management. Nejhůře zasažené byly fondy, které se specializují na akcie. Podle Citi disponovaly koncem srpna hedge fondy celkovou sumou 3,05 bilionu dolarů. Jedná se tak o meziroční pokles o 0,2 procenta. Celková aktiva hedgeových fondů se podle HFR od roku 2008 zdvojnásobila.

Hedge fondy by měly dostát svému jménu a snažit se chránit investory před volatilitou trhu. S růstem sektoru však někteří manažeři zvolili velké, koncentrované sázky na specifické akcie či obchody. Volatilita trhu vrcholila koncem srpna a stlačila ceny akcií dolů. To vše podporovaly obavy investorů ze zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou, producenty komodit nebo rozvíjejícími se trhy.

Ačkoli za září ještě nejsou finální čísla, mnozí očekávají další akceleraci ztrát napříč akciemi a dluhopisy. Anthony Lawler, manažer portfolia v GAM, řekl, že nedávné rozsáhlé prodeje byly bolestivé zvláště pro hedge fondy, které se rozhodly vsadit na odvětví a společnosti, u kterých věřily, že jsou podhodnoceny.

Sektory, jež byly pro hedge fondy začátkem roku populární, zasáhl srpen obzvlášť tvrdě, ať už šlo o podřadné dluhopisy nebo americký biotech průmysl. Biotechnologický index Nasdaq klesl z červencových maxim o více než 20 procent. I odvětví těžby je z hlediska akcií a dluhopisů nadále velmi volatilní s tím, jak investoři sledují dění kolem komodit a snaží se odhadnout, zda již bylo dosaženo dlouhodobého dna, hlavně u klíčových komodit jako je měď nebo ropa. Investoři byli rovněž zasaženi prudkým poklesem hodnoty amerických „junk“ dluhopisů, hodnocených jako spekulativní. Americké dluhopisy investičního stupně jsou na tom v tomto roce, pokud jde o celkový výnos, hůře, zatímco vládní dluhopisy jako celek ještě jistou útěchu poskytují.

Newsletter