Těžké časy podlaháře: pád akcií, trestní stíhání

Prodejce plovoucích podlah Lumber Liquidators, který momentálně neprožívá zrovna nejlepší období, v tomto týdnu uvedl, že ministerstvo spravedlnosti již informovalo společnost o obvinění z trestného činu.

Společnost sama již přiznala, že spor o bezpečnosti jejich výrobků má značný dopad na její hospodářský výsledek. Za první čtvrtletí roku 2015 firma vykázala ztrátu 7,8 milionu dolarů, či 29 centů za akcii, na příjmech 260 milionů dolarů. Zatímco Wall Street očekávala zisk 16 centů za akcii a tržby 258 milionů dolarů. Podle oficiálního prohlášení společnosti je tato ztráta zcela výsledkem sporu, který se točí kolem obvinění, že jí prodávané laminátové podlahy vyrobené v Číně obsahují vysoké množství formaldehydu, který je známý karcinogen.

Nechal školu a s vášní pro šort položil akcie velkého podlaháře

Společnost zároveň uvedla, že momentálně čelí více než stovce soudních sporů ohledně tohoto problému, z nichž většina byla podána po odvysílání reportáže „60 Minutes“ na americké stanici CBS, která na tento problém upozornila mezi prvními již 1. března.

Při konferenčním hovoru s investory, CEO společnosti Robert Lynch uvedl, že společnost během prvního čtvrtletí na tento problém vynaložila více než 15 milionů dolarů, včetně 10 milionů dolarů, které byly potřeba pro vypořádání se s vyšetřováním ministerstva spravedlnosti. Další miliony šly na poplatky a 2 miliony dolarů firma investovala do programu, který testuje vzduch uvnitř domu a je tak nabízen zákazníkům, kterých se kauza týká.

Lynch také uvedl, že firma se velmi zajímá o své zákazníky a snaží se jim v této situaci vyjít maximálně vstříc. Údajně si testovací zařízení na kontrolu vzduchu objednalo až 13 000 zákazníků, a přestože Lynch zatím nebyl ochotný uvést přesné výsledky, situaci alespoň okomentoval slovy: „Výsledky jsou zhruba takové, jaké firma očekávala.“ Je prý příliš brzy na to říci, jaké konkrétní kroky firma podnikne v případě, kdy testování ukáže pozitivní výsledek. Tento testovací přístroj je totiž schopen zachytit emise formaldehydu nejen z podlahy, ale i z dalších případných zdrojů v domácnosti.

Lynch oznámil, že společnost začne odebírat větší část svých laminátových podlah z Evropy a Severní Ameriky. Co se týká dodávek z Číny, jedná se o poznání menší množství, právě díky nízké poptávce zákazníků. Ale ani tato přiznaná změna již neodvrátí pozornost regulátorů, kteří mají na firmu spadeno.

Pro Lumber Liquidators tedy momentálně nastaly velmi těžké časy plné obav, vyšetřování, obvinění a diplomacie. Již čelí obvinění z trestného činu a společnost v současnosti diskutuje možná řešení obžaloby s příslušnými úřady. Jednání jsou zatím v počáteční fázi.

Ve zprávě před uvedením čtvrtletních výsledků společnosti, analytik Wedbush Securities Seth Basham řekl, že se odchod zákazníků od Lumber Liquidators neprokázal. Uvedl, že akcie firmy budou důkazem toho, jestli má značka sílu problémy ustát.

Akcie LL byly v poslední době oblíbeným terčem spekulantů na pokles a ti zatím rozhodně neukazují žádné známky ústupu. Titul od začátku roku propadl o více než 59 % a obchoduje se za zlomek svého 52týdenního maxima 92,49 dolarů za akcii. V závěr akcie uzavřela na ceně 27,11 USD.

Newsletter