#ThanksObama

Barrack Obama se v pátek rozloučil s Bílým domem. Komu se po něm bude nejvíce stýskat? Možná to budou akcioví investoři, kteří si během „obamovské“ éry přišli na celkově třetí nejvyšší zhodnocení akcií od konce druhé světové války.

Obamova třetí příčka je z hlediska vývoje indexu S&P 500 „korunována“ průměrným anualizovaným zhodnocením o velikosti +12 %. Lepšího výsledku dosáhl pouze Bill Clinton, a to +14,9 % během 8 let, a Gerald Ford, v jehož případě si index během 29 měsíců připsal +18,6 %.

Proč bude Amerika fungovat i za Trumpa? Prozradí Buffett

Pravdou je, že Obama nastupoval v ideální době. V lednu 2009 se totiž akciové trhy stále propadaly pod vahou realitní krize, po které následovala ta finanční odstartovaná krachem investiční banky Lehman Brothers. S&P 500 si sáhl na dno na začátku března 2009, odkud poté rostl už jen výše.

Ostatně, tehdy se 44. prezident USA ukázal jako slušný portfolio manažer, když 3. března 2009 během svého proslovu řekl, že hlediska valuace je „potenciálně dobrý krok nakupovat akcie, pokud se bude jednat o dlouhodobou investici.“

A výsledek? Graf indexu S&P 500 hovoří za vše…

Obamova trefa do černého

Pravdou je, že k oněm +12 % výrazně přispěl i současný prezident Trump. Od ohlášení výsledku prezidentských voleb si totiž S&P 500 připsal pod vidinou politiky Trumpovy administrativy více jak 6 %.

Celkově pak index vzrostl od prvního Obamova úředního dne až do toho posledního o +166,3 %.

Z hlediska rozdělní na prezidenty Demokraty a Republikány je na tom lépe první skupina. Na druhou stranu, investoři by měli mít radost ze samotné Republikánské převahy (prezident a většina Kongresu), jelikož v takových případech dosáhl index z hlediska historie +15,1 % ročně.

Buffett: Akcie porostou, ať je to Donald nebo Hillary

Newsletter