Ticho před bouří. Wall Street mírně oslabila

Americké akcie v úterý večer zakončily s mírnou ztrátou. Rudá čísla opět zažil energetický sektor, který se dnes propadl na čtyřměsíční minimum. Na vině byly ceny ropy, které během dne opět klesly, a to až na tříměsíční minimum. Ekonomové a makléři se už postupně připravují na zítřejší zasedání Fedu.

Zítra v 19 hodin středoevropského času proběhne zasedání měnového výboru (FOMC) americké centrální banky, přičemž většina analytiků i celá odborná veřejnost očekává zvýšení úrokových sazeb. Tato událost pravděpodobně rozhýbe finančními trhy mnohem více, než tomu bylo doteď, a proto by se dnešní obchodování dalo označit jako „klid před bouří“.

„Lidé nejsou nervozní ze samotného zvýšení sazeb. Problémem je to, co bude po jejich zvýšení následovat. To vzbuzuje na Wall Street nervozitu. Co budou další cíle Fedu,“ zakončil otázkou hlavní stratég TD Ameritrade Joe Kinahan.

Hlavní burzovní indexy se dnes vyvíjely následovně. Index Dow Jones klesl o -0,21 % až na 20 837,37 bodu. S&P 500 se propadl o -0,34 %, což odpovídá 2365,45 bodům. Technologický index Nasdaq také klesl, a to o -0,32 % na 5856,82 bodu.

Z pohledu reálné ekonomiky byly ve Spojených státech zveřejněny dva ukazatele. Prvním byl cenový index výrobců, který meziročně rostl o 2,2 procenta, což je největší nárůst od března 2013. Druhým ukazatelem byl index očekávání malých podnikatelů, který klesl o 0,6 %.

Nejziskověji obchodovaným velkým titulem byla dnes maloobchodní firma Wal-Mart. Její akcie dnes rostly o 1,32 %. Naopak průmyslová General Electric dnes klesla o 1,04 %.

 

Newsletter