Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Titul nejhorší ekonomiky eurozóny vyhrává…

Téměř dvě dekády uplynuly od zavedení společné evropské měny. Jak si vedou země, kde se eurem platí? Podle posledního průzkumu agentury Bloomberg je na tom z eurozóny nejhůře Itálie. Ta je jediným státem devatenáctky, který zaznamenal od roku 1998 pokles ukazatele HDP na obyvatele. Žebříčku nejvíce profitujících států naopak vévodí jednoznačně Německo.

Za posledních 18 let se HDP na obyvatele v Itálii snížil o 0,4 %. Uvedla to agentura Bloomberg ve svém průzkumu podle výpočtů z dat roku 2015 a odhadů za rok 2016. Co se týče HDP, tak ekonomika Itálie vzrostla za osmnáct let o 6,2 %. Italská populace se však zvýšila o 6,6 %.

„V porovnání s ostatními státy Itálie rostla velice pomalým tempem,“ uvedl ekonom UniCredit Loredana Frederico. „Pro jižní zemi tak bude velmi těžké vyrovnat v příštích letech skóre s ostatními evropskými ekonomikami, které se už vrátily do předkrizovému stavu, nebo ho dokonce překonaly.“

Kandidát na prezidenta: Euro by mohlo do deseti let zaniknout

Hrubý domácí produkt Itálie si v porovnání s ekonomikami eurozóny vedl ještě hůře než ten řecký, který byl nejvíce zasažen finanční krizí roku 2008. Hodnota všeho zboží v Itálii za uvedenou dobu rostla o 4 %. Co se týče nejúspěšnější ekonomiky eurozóny Německa, tak to oproti roku 1998 rostlo o celých 26,1 % HDP na obyvatele, což jej staví do pozice jasného vítěze ve společné měnové unii.

Newsletter