Tlak na slabší korunu polevuje. Česká ekonomika do konce roku zrychlí

Klíčové body

  • ECB i Fed v září podle všeho sníží sazby, a omezí tak tlaky na oslabování koruny.
  • Koruně může pomoci i lepší dynamika tuzemské ekonomiky. Ta by měla do konce roku zrychlit.
  • Revize růstu HDP v ČR směrem dolu je jen statistickým jevem.
Zdroj: Depositphotos

Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání  je zřejmé, že Rada guvernérů ECB v čele s prezidentkou Lagardovou je připravená na další snížení základní úrokové sazby. Očekávaný pokles sazeb v eurozóně a USA ulevuje tlakům na oslabení koruny. Vývoj cen v obou regionech nasvědčuje utlumení inflačních tlaků. Zápis ze zasedání byl toho vyznění, že riziko výrazného odpoutání inflace v eurozóně pominulo. Na místě je však stále jistá míra opatrnosti, protože jádrová inflace, která je očištěna o volatilní vlivy cen potravin a energií, byla v červenci na úrovni 2,9 % – stejně jako v květnu a červnu. Meziroční růst cen ve službách mírně zpomalil na 4 %. Neočekávejme silné hodnoty koruny po zbytek roku. Přesto tlaky na její oslabení alespoň prozatím oslabují.

Dynamika jádrové inflace a cen služeb by však neměla nic změnit na tom, že ECB na zářijovém zasedání sníží sazby. Jednalo by se tak o druhé snížení úrokových sazeb v řadě, kdy k prvnímu došlo předminulý měsíc. Díky významnému odeznění inflačních tlaků může ECB přesunout část své pozornosti na ekonomický výkon regionu. Snížení sazeb by mělo vést k postupnému poklesu úroků úvěrů, což by mělo podpořit spotřebu i investice na dluh. Pokles úroků se dotkne i výnosů dluhopisů, termínovaných vkladů a dalších investičních instrumentů, kterým se v době vysokých sazeb dařilo. Lze očekávat přesun části investičního kapitálu do rizikovějších nástrojů, což by mohlo svým způsobem podpořit ekonomiku.

Když se vrátíme do České republiky, nelze nezmínit revizi výhledu růstu naší ekonomiky pro letošní rok. Není důvod panikařit. Pokles očekávaného meziročního růstu ekonomiky je primárně tažený revizí dat z roku 2023. Tedy, že se české ekonomice v loňském roce dařilo lépe než ukazovala původní data. To velmi zjednodušeně vedlo k tomu, že výkonnost ekonomiky v letošním roce nakonec porovnáváme se silnějším rokem 2023. Růst proto ve srovnání nevyjde tak výrazný. Není to nic zvláštního.

Naopak se můžeme těšit, protože dynamika růstu naší ekonomiky by se měla do konce roku zrychlit. Růst ekonomiky tak bude rychlejší než v první polovině roku. Z pohledu měnových trhů se může jednat o mírný impuls ve prospěch silnější koruny. To by ve výsledku mohlo v kombinaci s poklesem sazeb v eurozóně a v USA vést k utlumení tlaků na další oslabení koruny. Stále platí, že výrazné posílení koruny v blízké době nečekáme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1127 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1049 do 1,1201 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,98 až 25,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,43 do 22,63 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter