To byl debut! Růst 543 % za čtyři hodiny. Vše pak zatrhly úřady

Manipulace, či hříčka svobodného trhu? To je otázka, kterou si většina burzovních makléřů v Hongkongu včera kladla při IPO firmy GME. Nekladli si ji jen makléři, ale i regulatorní úřady. Ty na nečekaný vývoj akcií firmy nakonec reagovaly zastavením obchodování. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Firma GME Group Holdings přepsala rekordy hongkongského indexu Hang Seng. Ten je proslulý rekordy při předchozích IPO několika společností a firma GME tento trend potvrdila. Hongkongský trh je rovněž známý pro svůj laissez-faire přístup a nízké regulace.

Tentokrát však zasáhly i jindy klidné úřady. Ve třináct hodin místního času regulatorní úřad pro kontrolu obchodů akcií a dluhopisů zastavil obchodování s titulem GME.

Světové akcie na rekordu. Maxima z 2015 padla

„Považuji to za velké překvapení,“ uvedl reprezentant finanční rady města Ricky Chim. „Takový zásah do trhu tu ještě nebyl,“ dodal.

Více než dvacet milionů akcií firmy GME změnilo svého majitele během dopoledního obchodování.Akcie vzrostly z původně obchodovaných 0,54 HKD na 3,47 HKD. Co bude dál? Historie nevěstí nic dobrého…Polovina nejúspěšnějších firem – z hlediska počátečního upsání akcií – za rok 2015 totiž během prvního měsíce klesla o 90 %.

Rozvoji velkoměst vládne Asie. Kdo jsou „Asian Anchors“?

„Rada si není vědoma faktoru, který by způsobil neférové obchodování,“ uvedla GME. „Nezatajili jsme žádnou informaci, která by měla být běžně uváděna před IPO,“ dodala firma ve svém prohlášení.

Takto vysoký růst firem malé kapitalizace není v Hong Kongu novinkou. Jedním z rekordmanů je i holding Luk Hing, který zažil během IPO také extrémní nárůst. Místní regulátor prý bude případ ještě prošetřovat na „individuální bázi“.

Newsletter