To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00

Netrvalo to ani den a česká měna skutečně prorazila psychologickou hranici 28,00 Kč za euro. Hranici nevídanou posledních 5 let. Hranici, na níž upozorňovali někteří analytici v médiích minulý víkend. Hranici, kterou kritizovali například odboráři a Tripartita se kvůli ní chce scházet s ČNB. Včera česká měna poskočila o téměř 20 haléřů, dnes oslabila o dalších více než 20 haléřů a dostala se až na kurz 28,046 Kč za euro. Aktuálně se kurz tuzemské měny drží na úrovni 27,94 EURCZK.

Koruna padá na 5leté minimum k euru, kurz 28,00 se rychle blíží

Oslabení české měny jde i nadále ruku v ruce s výprodejem všech středoevropských měn. Velké zahraniční banky prodávají korunu, forint a zlotý. Z fundamentálního pohledu se sice středoevropským ekonomikám začíná dařit a jejich měny by měly dlouhodobě spíše posilovat (viz například Průmysl po korekci slibně roste, stavebnictví se odrazilo ode dna), krátkodobě však do hry vstupují nízké úrokové sazby, geopolitická rizika a v případě koruny i intervence ČNB.

K americkému dolaru koruna dnes prorazila hladinu 21,00 Kč za dolar a dostala se až na 21,029 USDCZK. Eurodolarový kurz klesá na 1,3340 EURUSD. Jednotná evropská měna je stejně jako středoevropské měny zasažena vyostřením konfliktu na Ukrajině a nízkými úrokovými sazbami. Jednání Evropské centrální banky o úrokových sazbách se uskuteční už zítra, výsledky budou známy ve 13:45 hodin. 

V důsledku eskalace geopolitického napětí nejen na Ukrajině ustupují zahraniční investoři od rizika, což doléhá na všechny měny v regionu. Vnímání rizika v souvislosti s rusko-ukrajinskými konflikty dále přituhlo poté, co se objevily zprávy, že ruská vojska oznámila nové rozsáhlé manévry u hranic s Ukrajinou. Dle zdrojů Reuters je nasazeno přes sto bojových letounů. Rusko se dostalo do konfliktu s NATO a obecně Západem v březnu, kdy ve spojení s ukrajinským konfliktem aktivovalo svá vojska v oblastech při hranicích s Ukrajinou. V květnu Moskva prohlásila, že svá vojska stáhla.

Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

V listopadu loňského roku ČNB zahájila intervenční režim spočívající v prodeji české měny s cílem 27 Kč za euro. Podle posledních komentářů centrální banky by měl tento režim trvat až do roku 2016. Domníváme se, že u současného oslabení koruny začínají hrát deklarace ČNB a spekulace na intervence spíše sekundární roli. Jde o opravdu o výprodej všech měn v regionu.

Newsletter