Během globální inflační vlny trhy sledovaly centrální banky. Přišel proces dezinflace, avšak vzhledem k okolnostem, zejména geopolitickým, se záře reflektorů stočila jinam. Ukazuje se, že nejzajímavější dění se teď odehraje na poli fiskální politiky.
Německo má v plánu zvýšení výdajů přes nově vytvořený fond. Prostředky dosahující bezmála 12 % HDP by měly jít na obranu a infrastrukturu. Výnosy německých státních dluhopisů na to reagovaly silným růstem. Nejdelší splatnosti mají za sebou největší denní pohyb od roku 1990.
Čína potvrdila plán růst tempem kolem 5 %. Jedním z prostředků, jak toho v prostředí obchodních válek dosáhnout, má být cíl fiskálního deficitu zvýšený z 3 % na 4 % HDP. To je nejvyšší úroveň za posledních třicet let. Širší deficit je ještě vyšší, podle agentury Bloomberg téměř 10 %. Rizikem je, že skutečnost bude vyšší než tyto předpoklady.

Americký prezident Donald Trump mluví o snížení deficitu. První vlnu už doručuje osekávání výdajů, které má pod palcem DOGE. Úřadu se dle jeho dat podařilo ušetřit už 105 miliard dolarů. Vidina je vedle toho taková, že příjmovou stránku fiskálu doplní cla, aby bylo možné snížit daně. To se během prvního Trumpova prezidentství nepovedlo, a riziko opakování neúspěchu je velké, nebojím se říct, že hraničí s jistotou. Predikce agentur to potvrzují. Bloomberg očekává, že se fiskální deficit z 6 % HDP dostane na 9 % v roce 2034. Jen na úrocích bude Amerika v tomto roce platit 6 % HDP.

V případě Německa i Číny vidíme, že Trumpova politika nebude prvkem konsolidace vládních financí. Naopak bude tlačit na rostoucí emisní objemy, které budou prvkem vyšších výnosů delších splatností. A toto riziko se nevyhne ani USA.
I přesto, že v posledních dnech vidíme pokles americké výnosové křivky spojený s nervozitou ohledně růstu, z delší perspektivy má její dlouhý konec dobrý důvod udržet se na vyšších úrovních. Podobně jako to aktuálně vidíme například v Německu, a pravděpodobně uvidíme i u dalších zemí, kde bude zvolena cesta fiskální expanze prostřednictvím nového dluhu.
Doufejme, že celá situace nevyústí v narušení finanční stability. Jak jsme totiž viděli v nedávné historii, ti tzv. bond vigilantes nezmizeli…
Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0809 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0728 do 1,0873 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,04 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,16 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,00 do 23,41 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo