Top 50 firem s největšími tržbami na světě

Největší e-commerce firma na světě je jen malá ryba ve světě astronomických tržeb. Ano, je to tak. Americký Amazon v porovnání 50 firem s největšími tržbami na světě se nachází až na 44. místě. Předním pozicím žebříčku významně dominují čínské státní firmy.

Infografiku největších firem z hlediska tržeb přinesl server Visual Capitalist. V žebříčku se objevilo i několik globálně neznámých firem. Grafice nepřekvapivě dominují zejména světoznámí těžaři ropy a celosvětově zastoupené bankovní firmy. Zejména pro americké investory a odborníky může však být překvapivá přítomnost čistě evropských a čínských firem, které nedisponují celosvětovým zastoupením.

Závod o bilion amerických dolarů

Nejznámější firma ze zmíněných překvapení je například německý E-ON. Energetický konglomerát operující z Essenu je jeden z největších poskytovatelů elektrické energie na světě. V České republice poskytuje služby zejména na jihu Čech. Firma zastoupená celkem ve 30 zemích v současnosti poskytuje služby 33 milionům zákazníků. Podle serveru Fortune se její tržby v roce 2016 zastavily na čísle 129 miliard dolarů.

Ve stejném sektoru operuje i firma s druhou největší tržbou na světě. Tou je čínská State Grid s tržbami ve výši 330 miliard dolarů. Společnost je vlastněna čínským státem, obsluhuje neuvěřitelných 1,1 miliardy zákazníků a zaměstnává 1,9 milionu zaměstnanců. State Grid není jedinou firmou vlastněnou čínským státem v nejlepší padesátce. Z dalších lze jmenovat Sinopec, China National Petroleum, ICBC, China Construction Bank, Bank of China, Agricultural Bank of China, a China Construction. Jejich tržby dohromady činily 1,636 bilionu dolarů.

Největší bankovní systém čítá 33 bilionů dolarů. Komu patří?

Firmou s největšími tržbami na světě v roce 2016 byl americký maloobchodní prodejce Walmart s 482 miliardami dolarů. Na druhém místě se umístil už zmíněný čínský energetický gigant State Grid a na třetím pak korejský konglomerát Samsung.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter