Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

„Toxický“ bitcoin a jeho trh přesahující velikost českého HDP

Bitcoin sem, bitcoin tam, všude samý bitcoin. Tak vypadá situace ve finančních denících, na setkáních investorů a vlastně všude v prostředí businessu. Ten, kdo neví, o co se jedná, si rychle doplňuje znalosti. Je ale růst bitcoinu udržitelný? Uznávaný ekonom z Yaleovy univerzity Stephen Roach ho označil za toxický. Hedgeové fondy jsou navíc podle posledních zpráv připraveny BTC shortovat. 

„Tohle je bez jakýchkoliv pochyb nebezpečná spekulativní bublina. Nikdy jsem neviděl graf cenného papíru, kde by aktivum rostlo vertikálně. A bitcoin je to nejvíce vertikální aktivum, které jsem ve svém životě viděl,“ uvedl ekonom z Yaleovy univerzity Stephen Roach, který v minulosti pracoval pro banku Morgan Stanley jako hlavní ekonom.

Cena bitcoinu se vyšplhala až k 15 tisícům dolarů. Nemusí to trvat dlouho a překoná další tisícovou hranici, jako tomu bylo již několikrát během posledních dní. Ekonom Roach se, i proto, rozpovídal v americké televizi CNBC, kde uvedl, že bitcoin je pro investory přímo „toxickým konceptem“ aktiva. To samé pak platí i u chystaných futures bitcoinu, kde je zásadní absence „skutečné a vnitřní hodnoty podkladového aktiva“.

Short/long?

Podle traderů vyzpovídaných deníkem Economic Times čekají hedgeové fondy především na zavedení bitcoinových futures. Po otevření obchodování těchto derivátů se totiž naskytne ideální příležitost umožňující sázet na propad bitcoinu.

„Futures přinášejí snížení transakčních nákladů především u shortování. Přítomnost takového instrumentu na trhu by měla pomoci tomu, aby se cena bitcoinu mohla více přiblížit realitě,“ uvedl názor na zavedení futures profesor Houstonské univerzity Craig Pirrong.

A další nová kryptoměna. Podkladem ropa, zlato i diamanty

„Někteří vidí bitcoinový trh jako jednu z nejlepších příležitostí k shortování v historii. Ve skutečnosti je tu ale spousta lidí, kteří si myslí, že je bitcoin skvělý vynález, jedním z nejlepších za poslední dobu. Druzí se naopak domnívají, že se jedná o bublinu a Ponziho schéma. Naneštěstí, obě skupiny nemohou mít pravdu,“ uvedl pro Economic Times investor do kryptoměn z Flight VC Lou Kerner.

Futures kontrakty by měly být na trh uvedeny 10. prosince burzou CBOE a 18. prosince burzou CME. Nasdaq se chystá na zavedení až v roce příštím. Spoluzakladatel hedgeového fondu Black Tower Capital Ari Paul k tomu uvedl, že lidé jsou na velkém omylu, pokud si myslí, že se u bitcoinu jedná o čistý short.

„Přestože existuje mnoho traderů, kteří čekají jen na to, až budou moci 10. a 18.prosince bitcoin zashortovat, existuje ještě více expertů, kteří chtějí futures použít jako nástroj long pozice,“ uvedl Paul.

Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

Bitcoin vs. česká ekonomika

Po překročení psychologické hranice 10000 dolarů, po které následoval další růst, se trh bitcoinu zásadně zvětšil. Tehdy kapitalizace celého bitcoinového trhu přesahovala hodnotu ročního HDP Nového Zélandu a nezadržitelně se blížila k České republice (viz graf). Dnes, když se BTC přiblížil k hranici 15 tisíc dolarů, už jeho tržní kapitalizace hravě překonala jak HDP ČR za rok 2016, tak i Řecka a Vietnamu.

Málokoho pak překvapí, že je bitcoinový trh větší než uznávané banky UBS, Goldman Sachs a dokonce i JPMorgan. Překonal i tržní kapitalizaci firmy Boeing či Coca-Cola. Vzdoruje mu pouze pár globálních gigantů, především jde o největší technologické firmy světa.

Stiglitz chce zakázat bitcoin. Má to vůbec smysl?

Newsletter