Trh americké centrální bance těžce nevěří

Klíčové body

  • Fed dle slov guvernéra Powella neplánuje letos snižovat sazby.
  • Trh očekává, že úroky letos klesnou o necelých 75 bodů.
  • Pokud americká ekonomika výrazně zpomalí oproti evropské, dolar oslabí.
June 10, 2020 FOMC Meeting: _NZ73153CP_FOMC_remote_-20200610-_DSC1246 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Americká centrální banka dle slov guvernéra Powella se snižováním sazeb letos nepočítá. Trh je opačného názoru. Aktuální úrokové pásmo je podle něj v podstatě konečné, od července již plně zaceňuje snížení o 25 bodů. Do konce roku jsme pak na snížení o 70 bodech. V roce 2024 se dostáváme na osekání o zhruba procentní bod, tedy na úroveň cca 3 %. To jsou dle prognózy hodnoty, kterých má být dosaženo až v roce 2025.

Tato čísla o snížení zhruba odpovídají tomu, co trh čekal ohledně změny ještě před samotným zasedáním. Další je naplánované na 3. května, což pokryje březnová čísla z trhu práce a inflaci. Tato data mohou s výhledem ještě zahýbat, nečekejme ale výrazné změny jako na přelomu února a března, kdy trh sázel na úroky nad 5,5 %.

Nejzajímavější bude situace kolem amerických bank. Fed počítá s tím, že své chování změní a s ohledem na problémy s likviditou zpřísní úvěrové standardy, a tím omezí úvěrovací činnost. Prognóza toto plně nereflektuje. Fed spíše čeká, že nepůjde o výrazné zpomalení, trh je ale i zde opačného názoru. V podstatě staví na nad očekávání větším zpomalení, které doplní i růst nezaměstnanosti. Tahounem zpomalení by v tomto případě mohla být spotřeba. Spotřebitel postupně vyčerpává zbylé nadúspory nahromaděné během pandemie. Jakmile je vyčerpá a zjistí, že půjčka není nejen nejlevnější, ale ani nejdostupnější, omezení spotřeby by mohlo být významné, a s ním i tedy samotné zpomalení ekonomické aktivity.

Ve hře stále zůstává i to, že s potenciální ekonomickou recesí by se mohla dostavit i recese zisků. Taková kombinace by již významně nahrávala tržnímu výhledu nižších sazeb ve druhé polovině roku. Podmínkou je, že inflace díky ekonomickému poklesu významně klesne. Jestliže na tohle dojde, zatímco Evropa na tom bude líp, bude to jasný signál ke slabšímu dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0829 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0802 do 1,0954 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,80 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,53 až 23,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,57 do 21,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME