Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Trh je „bublinový“. Shoduje se rekordní počet finančních ředitelů

Finanční ředitelé amerických korporací letos rozhodně nemají lehké spaní. Index Dow Jones už dosáhl celkem 42krát nového maxima, obavy o nadhodnocený trh jsou tedy právoplatné. Firma Deloitte provedla průzkum, jak ti, co mají v režii firemní peněženku, na současný stav reagují. Server Market Watch pak uvedl, jak se na tento trh dívá typický býčí investor.

Akcie na Wall Street v uplynulých dnech zaznamenaly opětovný růst. Podle průzkumu consulting firmy Deloitte to podle finančních ředitelů amerických firem značí, že akcie jsou nadhodnocené. Celkem 80 procent respondentů tak totiž v průzkumu odpovědělo. Čtyři pětiny respondentů jsou nejvyšším výsledkem, kterého kdy tato anketa dosáhla (koná se pravidelně v každém čtvrtletí po osm let).

Tyto výsledky jasně podtrhují strach, který lidé pohybující se na trhu mají. Valuace se ještě více nafoukly poté, co indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq zaznamenaly nové rekordy. Pokud tak lze letošní rok nějak zrekapitulovat,  je nutno uvést, kolikrát hlavní tři indexy nových maxim dosáhly. Index Dow Jones zaznamenal v roce 2017 celkem 42 nových vrcholů, S&P 500 pak 37 a Nasdaq dokonce 49.

Nejhorší den a měsíc pro trhy? Pozor na pondělí a září

Podle červencové studie StarCapital Research mají Spojené státy nejméně finančně dostupný akciový trh na světě. Tento průzkum byl založen na porovnání valuací světových cenných papírů. Narůstající dav vystrašených investorů samozřejmě neimplikuje to, že by měl trh brzy spadnout. Nicméně se nabízí otázka, jaká bude v blízké budoucnosti jejich výnosnost. Index strachu VIX přitom stále zůstává pod magickou hranicí deseti bodů. To představuje historická minima a také hodnotu daleko od historického průměru, který dosahuje 20 bodů.

Mark Hulbert z Market Watch v tomto směru varoval, že pro napjaté valuace akcií často nechybí mnoho, aby se přehouply přes pomyslnou hranici kolapsu. Aktuálně navíc existuje několik rizik. Je nutné zmínit minimálně Severní Koreu a zeštíhlování bilance Federálního rezervního systému.

Americké firmy hromadí hotovost jako šílené

Na druhou stranu, ne všichni jsou v názoru na trh tak pesimističtí. Investor Laszlo Birinyi, který dříve předpověděl, že S&P 500 v září dosáhne 2500 bodů, si myslí, že trh má před koncem letošního roku ještě prostor na posílení .

Investor s věčně býčím sentimentem uvedl, že jeho optimistický pohled je způsoben právě tím, že obecný konsensus je pesimistický. V případech, jako je tento, věří, že s tak velkou mírou pesimismu a opatrného chování investorů je nepravděpodobné, že trh narazí na výrazný výprodej.

Newsletter