Trh M&A ženou daně a farmacie. Největší kus koláče mají Goldmani

Letošní rok je ve znamení žní na poli fúzí a akvizic a v čele stojí jednoznačně investiční dům Goldman Sachs. Ten během prvních devíti měsíců zprostředkoval 30,7 procenta z celosvětového objemu M&A transakcí.

Co víc, Goldmani dominují i na americkém trhu, kde podle aktuální statistiky společnosti Dealogic zprostředkovali 37,8 procenta všech transakcí.

Celkově data přinášejí důkaz výrazného nárůstu objemu uzavřených kontraktů v oblasti M&A. Jedním z klíčových hnacích motorů je daňová optimalizace, kdy firmy přesouvají svá sídla do zahraničí s cílem omezit daňovou povinnost. Zhruba 13 takových transakcí již od začátku roku proběhlo v celkovém objemu 315,3 mld. USD, což je v porovnání se 71,7 mld. USD z minulého roku výrazný nárůst.

Jasně přitom dominuje sektor zdravotnictví, kde se odehrálo devět ze zmíněných třinácti „dealů“. Neúspěchem skončily námluvy americké Pfizer s britskou AstraZeneca s cenovkou 122,6 mld. USD. Pfizer tak přišel o možnost snížit své daňové zatížení na 22 z 28 procent, odhadl analytik Citi, Andrew Baum. Na verdikt zatím čeká další akvizice v objemu 56,1 mld. USD, kde AbbVie jedná o převzetí britské Shire. V tomto konkrétním případě by podle serveru CNBC mohlo být průměrné zdanění do roku 2016 sníženo na 13 z 22 procent.

Objem obchodů posunul Goldman Sachs na první příčku i z pohledu dosažených tržeb. Celkově se v tomto měřítku celosvětově v prvních třech čtvrtletích podílel z 9,6 procenta obchodů. Druhé místo připadlo Morgan Stanley, následované Citi a JPMorgan.

Data z pera společnosti Dealogic ukázala, že celkový počet uzavřených obchodů oproti srovnatelnému období loňského roku vzrostl o 34 procent a celkový objem uzavřených transakcí za prvních devět měsíců byl nejvyšší od roku 2007.

Za největší přeshraniční transakce za rok 2014 lze jmenovat prodej americké divize T-Mobile US z rukou Deutsche Telekom společnosti Lliad nebo například spojení společnosti Merck se zámořskou Sigma-Aldrich. Jak bylo zmíněno výše, zdravotnictví globálně jednoznačně vévodilo, následované telekomunikacemi a sektorem nemovitostí. 

Newsletter