Trh mírní sázky na nižší sazby. První krok oddaluje v čase

Zdroj: Depositphotos

Pondělní obchodování bylo vinou svátku okleštěné. Americké trhy však běžely, a dočkali jsme se zajímavých pohybů. Zejména na dluhopisech.

Americká výnosová křivka se včerejším pohybem napřímila. Viděli jsme nárůst výnosů, tedy výprodej bondů, podél celé křivky. Nejrychleji rostly výnosy na dlouhém konci, šlo tedy o tzv. medvědí napřímení. Například výnos desetileté splatnosti vzrostl o více než deset bodů.

Za pohybem můžeme hledat několik faktorů, od dat, včetně indexu výdajů na osobní spotřebu a indexu ISM průmyslu, přes páteční proslov guvernéra Fedu Powella (o něm více v dnešním ranním FX reportu od kolegy Dušana Vaškovice) až po zvýšenou emisní aktivitu na firemních dluhopisech (psali jsme dříve zde).  Zároveň nutno podotknout, že vinou státního svátku v mnoha především evropských zemích, včetně Velké Británie, bylo pondělní obchodování relativně slabší a s nižší likviditou.

Vedle výnosové křivky jsme pozorovali pohyb u futures sazby SOFR. Dle aktuálních hodnot trh očekává mezi dubnovým a prosincovým zasedáním snížení sazeb o cca 65 bodů, mezi červnem a prosincem pak 52 bodů. Trh tak postupně mírní sázky na snižování sazeb v letošním roce a posouvá výhled prvního kroku v čase.

Zdroj: TradingView

V aktuálním týdnu nás v americké ekonomice čeká hodně. Vedle dat, včetně těch z trhu práce, která budou zveřejněna v pátek, se dočkáme řady vystoupení představitelů Fedu. Podle Bloombergu jich bude celkem dvacet.

To, o co teď půjde, je otázka, zda data potvrdí možnost posunu výhledu snižování sazeb v letošním roce pod ona tři kola naznačená v březnové prognóze Fedu. Platí, že nad očekávání lepší americká data by byla rizikem výprodeje státních dluhopisů. Akcie by s ním nemusely mít problém, dokud by se vyšší výnosy výrazněji neprojevily v celkovém ochlazení ekonomické aktivity. Sledujeme tedy i vývoj podmínek financování.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, X, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter