Trh práce a otevřené peněženky. Růst v USA je nejprudší za dva roky

AKTUALIZOVÁNO: O 3,2 procenta rostla v přepočtu na celý rok americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí. Je to více, než říkal prvotní 2,9% odhad i ve srovnání s 3% očekáváním analytiků a ekonomů. Pro třetí čtvrtletí roku to je nejvýraznější růst za poslední dva roky. Dolar reaguje posílením k 1,0570 vůči euru.

Zatímco v útlumu zůstávají podnikatelské investice, tím, co americkou ekonomiku podrželo, jsou otevřené peněženky spotřebitelů a celkové uvolnění atmosféry na trhu práce. Výdaje Američanů vzrostly o 2,8 % v přepočtu na celý rok proti prvotnímu 2,1% odhadu. Jsou dobrým příslibem před nákupní sezónou konce roku, celkové číslo dáví takřka jistotu prosincovému zvýšení sazeb Fedem.

„Podporou jsou teď jasně domácnosti. V blízké době očekáváme pokračování růstu mezi 1,5 až 2 procenty,“ uvedl pro Bloomberg Brett Ryan z newyorské Deutsche Bank Securities.

Výdaje za nebytovou výstavbu, které zahrnují i výdaje na ropné vrty, se zvýšily o 10,1 procenta, nejrychleji od prvního čtvrtletí 2014. Původní údaje počítaly se zvýšením o 5,4 procenta.

Firemní výdaje za vybavení se naopak proti rychlému odhadu snížily výrazněji, a to o 4,8 procenta místo uváděných 2,7 procenta. Výdaje byly nižší už čtvrté čtvrtletí za sebou.

Vývoz ve třetím čtvrtletí vzrostl o 10,1 procenta, nejvíce od posledního čtvrtletí roku 2013. Růst je odrazem prudkého zvýšení exportu sojových bobů po nízké úrodě v Argentině a Brazílii.

Newsletter