Trh práce je v nejlepším stavu od vypuknutí finanční krize

Míra nezaměstnanosti v ČR dále klesá. V září se snížila ze srpnových 7,4 na 7,3 procenta. Příznivý je i vývoj v oblasti zaměstnávání absolventů, kteří právě v těchto měsících proudí ve zvýšené míře na trh práce. V nadcházejících měsících se nadějeme stagnace a eventuálně i mírného nárůstu míry nezaměstnanosti, který by však neměl ohrozit pokračující oživování české ekonomiky.

Počet nezaměstnaných v Česku ubývá, relativně na 7,3 %

Zářijová čísla z tuzemského trhu práce potvrzují pokračující oživování české ekonomiky. Míra nezaměstnanosti klesla nejen v meziročním (loni v září činila 7,6 procenta), ale i meziměsíčním srovnání, a to navzdory přílivu absolventů na pracovní trh. Stav trhu práce se postupně vrací na svoji úroveň z doby před tím, než se naplno projevily důsledky světové finanční krize. Na jedno volné místo v září připadalo v průměru 9,4 uchazeče. Lepší výsledek trh práce zaznamenal naposledy v dubnu 2009, kdy na jedno pracovní místo připadalo rovných devět uchazečů.

Situace se zřetelně lepší právě i v oblasti zaměstnávání absolventů. Zatímco ještě v září 2013 připadali na jedno volné pracovní místo vhodné pro absolventy čtyři takoví uchazeči, letos ve stejném měsíci už to bylo pouze 2,2 absolventa.

Míra nezaměstnanosti se vyvíjí s určitým zpožděním za řadou dalších makroekonomických ukazatelů. Vzhledem k již projevujícím se nepříznivým zahraničním faktorům, například útlumu německé ekonomiky a ekonomiky eurozóny, a vzhledem k nástupu podzimu a zimy – a útlumu sezónních prací –, je třeba pro příští měsíce počítat se stagnací, eventuálně mírným vzestupem míry nezaměstnanosti. A to navzdory pokračujícímu oživování české ekonomiky.

Newsletter