Zplošťování americké výnosové křivky pokračuje. Výnos 10letého dluhopisu klesl pod 1,4 %, 30letého pod 2 %. Vidíme tlaky i na pokles reálných sazeb, 10letý TIPS klesl zpět na -0,85 % Nárůst středního konce americké výnosové křivky by měl být rizikem silnějšího dolaru. Proti euru se obchoduje pod 1,1900 EURUSD.

Trh práce potvrzuje zlepšování stavu české ekonomiky

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 7,1 procenta, a to ze zářijové hodnoty 7,3 procenta. V dalších měsících ovšem tak příznivý vývoj očekávat nelze.

Říjnová čísla z tuzemského trhu práce dle očekávání potvrzují pokračující oživování české ekonomiky. Stav trhu práce se postupně vrací na svoji úroveň z doby před tím, než se naplno projevily důsledky světové finanční krize. Na jedno volné místo v září připadalo v průměru 8,9 uchazeče. Lepší výsledek trh práce zaznamenal naposledy v březnu 2009, kdy na jedno pracovní místo připadalo 8,1 uchazeče.

Míra nezaměstnanosti se vyvíjí s určitým zpožděním za řadou dalších makroekonomických ukazatelů. Vzhledem k již projevujícím se nepříznivým zahraničním faktorům, například útlumu německé ekonomiky a ekonomiky eurozóny, a vzhledem k nástupu podzimu a zimy – a tedy útlumu sezónních prací –, je třeba pro příští měsíce počítat se stagnací, eventuálně mírným vzestupem míry nezaměstnanosti. A to navzdory pokračujícímu oživování české ekonomiky.

Nezaměstnanost v Česku klesla na 7,1 %

Newsletter