Trh s další devalvací koruny moc nepočítá, kurz se drží na 27,49 Kč za euro

Koruna na informace o možné devalvaci nereaguje, trh tak mediální spekulace o další intervenci před čtvrtečním jednáním bankovní rady ČNB nepovažuje za reálné. O dalších krocích nezávislé centrální banky přitom chce jednat s ČNB i tripartita. Česká měna dnes ráno otevírá na úrovni 27,49 Kč za euro a je tak jen o pár haléřů slabší než minulý týden. Na druhou stranu pravdou je, že celou první polovinu července se její kurz pohyboval na silnějších úrovních těsně kolem kurzu 27,44 EURCZK.

ČNB srážející korunu a další třaskaviny tohoto týdne

Divokost do očekávání blízkých kroků ČNB vnesli v posledních dnech a hodinách nejprve někteří analytici, později v poněkud bouřlivé reakci odbory a politici. Objevily se komentáře o konci intervencí ČNB až s koncem roku 2016, o rychlé slovní intervenci, srážející korunu až na 28 k euru, případně skutečném posunu intervenční hladiny od 27 k 28 EURCZK na příštím (ne čtvrtečním) měnovém jednání, pokud ceny nadále budou ukazovat riziko deflace. Tyto spekulace následně přiměly tripartitu či Svaz průmyslu a dopravy k požadavku na to, aby je ČNB jako „partnery“ zohlednila a své další kroky s nimi „konzultovala“.

K americkému dolaru je dnes koruna také bez větších změn na kurzu 20,46 USDCZK, když od začátku července ztratila už 26 haléřů vlivem vývoje na eurodolarovém trhu. Tam dolar postupně posiloval a dnes v úvodu evropské seance obchoduje na 1,3433 EURUSD, tedy v blízkosti svých 8,5měsíčních maxim.

Dnešní ekonomický kalendář je téměř prázdný, odpoledne bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v USA za červenec (očekává se 85,4 bodů) a index cen bydlení S&P/Case Shiller. Eurodolar by měl do zítřka zůstat v úzkém pásmu 1,3425-1,3445 EURUSD, zítra však vyjdou údaje o americkém HDP a Fed rozhodne o měnové politice, což by kurz mělo rozhýbat.

Newsletter