Trhy by mohly zlehka nabírat dech, na programu výsledky a data z USA

Včerejší slova šéfky Fedu Janet Yellenové si trhy interpretovaly spíše negativně, ačkoli potvrdila závazek držet sazby nízko po dlouhou dobu, bude-li to ekonomika vyžadovat, a zdůraznila nutnost dostatečně uvolněné měnové politiky z důvodu slabosti trhu práce i trhu realit. Yellenová varovala před vysokými valuacemi některých firem v sektoru sociálních médií a biotechnologií, což dostalo některé tituly pod tlak. Do obchodování na Wall Street dále promlouvaly lepší výsledky bank, americké indexy ovšem nakonec uzavřely, s výjimkou DJIA na zelené nule, se ztrátami.

Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

Ve smíšeném duchu se neslo také dnešní asijské obchodování, japonský Nikkei 225 uzavřel o 0,1 % slabší. Z Číny přišla pozitivně laděná data o růstu HDP, průmyslu i maloobchodu. Čínská ekonomika rostla ve 2Q o 7,5 procenta, nad očekávaných 7,4 procenta.

Evropské trhy by měly zahájit seanci s mírnými zisky, futures indikují růst o zhruba 0,1 %. Jasný směr by mohla postrádat také pražská burza a trhy budou spíše vyčkávat na pokračování výsledkové sezóny v USA – dnes ve 13:00 reportuje Bank of America. Ve Spojených státech budou odpoledne také zveřejněna data o cenách výrobců a průmyslu.

Čerstvý obraz americké ekonomiky: Slabý maloobchod, růst průmyslu, ale…

Newsletter