Trhy dnes podpořila makrodata z Evropy i americký trh práce. Padla vláda na Ukrajině

Silné indexy nákupních manažerů dnes poslaly akciové trhy zpátky na nohy. Překvapivá data dnes přinesl index nákupních manažerů, který v eurozóně vzrostl z 51,8 na 51,9 bodů, v Německu vzrostl z 52 na 52,9 bodů a ve Francii ze 48,2 na 50,4. Španělsko navíc zlepšilo míru nezaměstnanosti a to výrazně, když z 25,9 % poklesla na 24,5 %.

Trhy tyto informace nenechaly bez povšimnutí a akcie rostly po celé Evropě. Středoevropský region rostl až na rakouský ATX -0,08 % a maďarský Budapest SE -0,29 %, když polský WIG +0,26 % a pražská burza +0,15 %.

Mnohem veseleji se dnes na akcie dívalo v západní Evropě. Ve Španělsku po zlepšené míře nezaměstnanosti Madrid SE přidal 1,55 %, francouzský CAC +0,73 % a italský FTSE Mib +1,81 %. Dařilo se i akciím německým DAX +0,19 %.

Díky poklesu důvěry v českou ekonomiku se dnes o něco méně než západoevropským akciím dařilo těm českým. Do dozorčí rady ČEZu +0,08 % byl zvolen právník Robert Šťastný, který nahradí jednoho z pěti lidí spojených s hnutím ANO. Akcie Unipetrolu reagovaly po hospodářských výsledcích negativně, nyní je může ovlivnit páteční opakované hlasování o snížení spotřební daně z nafty a benzinu. Unipetrol dnes přidal 0,67 %.

Až na Erste +1,75 % se dnes poklesly finanční tituly, pojišťovna VIG -0,77 % a Komerční banka -0,2 %. Z defenzivních akcií korigoval mírně zisky Pegas -0,23 % a zakončil na 616 Kč a akcie Philip Morris ČR -0,6, který uzavřel na 10407 Kč.

V německém DAXu nejvíce rostl K+S AG +3,64 % a bankovní tituly Commerzbank +2,29 % a Deutsche bank +1,57 %.

Závěr evropského obchodování poznamenala zpráva o rozpadu ukrajinské vládní koalice. Země zřejmě, dle vyjádření prezidenta, stojí před předčasnými volbami. Situace může ovlivnit úvod pátečního obchodování. Americké indexy aktuálně drží mírné zisky při dobrých zprávách z trhu práce a horších z realitního trhu.

Německý soukromý sektor silně roste vlivem služeb. Francii tlačí opět horší průmysl

Ukrajinská vláda se rozpadla, země stojí před předčasnými volbami

Počet Američanů žádajících o dávky je nejnižší za 8 let

 

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter