Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Trhy padají, českou burzu ale podržely akcie O2

Akcie v Evropě i Spojených státech dnes propadají. Neplatí to ale pro index pražské burzy PX, který uhájil zisky. Jak to? Podržel jej raketový růst akcií operátora O2 po návratu jeho akcií do klíčového systému akciových indexů MSCI, což opětovně zvýší poptávku po nich. Opačná strana mince: O2 nahrazuje akcie Pegasu. Ty tak dnes propadly o 7,5 procenta!

Index pražské burzy PX dnes připsal 0,3 procenta při objemu, který překročil 900 milionů korun a byl výrazně nadprůměrný. Rebalance indexu MSCI byla dnes hlavním tématem pražské burzy a akcie O2 se na ní postaraly o více než polovinu dnešních zobchodovaných objemů. Celodenní bilance zní plus 8,3 procenta na 248 korun za akcii. Domácí investoři realizovali tučné zisky a ti zahraniční se dnes začali připravovat právě na znovuzačlenění titulu do MSCI, které proběhne efektivně po závěru obchodování dne 30. listopadu.

U akcií Pegasu, které O2 v systému MSCI opětovně střídá, byla situace zcela opačná. Investoři byli zaskočeni rozhodnutím o jeho vyčlenění z indexu, na které se příliš nesázelo. Změna totiž přichází pouze s odstupem jednoho kvartálu. Akcie Pegas od začlenění do indexu MSCI tratí kumulovaně 23 procent a další ztráty po dnešním verdiku nelze vyloučit. Dnes akcie Pegasu odepsaly 7,5 procenta na 710 korun za akcii.

 

Akcie operátora O2 jsou zpět k prestižním mezinárodním indexu MSCI! Nahrazují akcie Pegas, efektivně po závěru obchodování dne 30. listopadu


Posted by Roklen24 on 12. listopad 2015

 

ČEZ dnes přidal 0,9 % a korigoval tak ztráty z počátku týdne, KB zakončila na svém denním minimu 5000 Kč, kdy ani ranní zvýšené doporučení od Citibank dnes  titulu nepomohlo. Bankovní tituly dnes totiž ztrácely v celé Evropě.

Světové indexy se aktuálně pohybují u svých denních minim. Německý DAX a britský FTSE odepisují přes procento, francouzský CAC v blízkosti 1,5 procenta. Ve Spojených státech trojice klíčových indexů S&P 500, DJIA a Nasdaq odepisuje v rozmezí 0,7 až jednoho procenta.

Na akcie Fortuny může v pondělí dolehnout dnešní schválení vyššího zdanění hazardu. Sazby budou od ledna 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. V novele loterijního zákona to dnes schválila Sněmovna hlasy 138 ze 140 přítomných poslanců. Stát má z hazardu získat asi dvě miliardy korun navíc. Předlohu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Zdanění hazardu vzroste, stát má vybrat dvě miliardy navíc

 

Newsletter