Trhy v Evropě stojí na červené. Brzdou německý průmysl, v Praze Erste

Evropské akciové trhy se během pondělní seance drží v červeném teritoriu, když reagují na poslední zveřejněná data týkající se německé průmyslové produkce, jež opět rozvířila obavy, zda ekonomické oživení motoru Evropy neztrácí na své síle.

Index Stoxx Europe 600 aktuálně klesá o 0,36%, po té co během minulého vykázal největší týdenní růst od Března. Německý DAX ztrácí 0,2%, ještě hůře je na tom francouzský CAC 40 s 0,45% ztrátou a FTSE 100 s 0,22% ztrátou.

 Negativní sentiment odstartovala zmíněná data z německého trhu, týkající se průmyslové produkce, kde došlo propadu o 1,8% oproti původním očekáváním poblíž nuly. Negativní náladu přitom avizovala a začala už páteční data týkající se německých průmyslových objednávek, kde došlo za květen rovněž k propadu o 1,7%.

Největší pohyby v Evropě vykazují například akcie kabelového operátora Sky Deutschland AG, které klesají o 3,1 % po té co analytici Nomury snížili doporučení ze stupně „buy“ na „neutral“.

Naopak se daří letecké společnosti Lufthansa, která svým 1% růstem jde zcela proti dnešnímu trendu a reaguje tak na zprávu o podpisu partnerské dohody s Air China.

Dění na pražské burze dnes opět po více jak 16% pátečním pádu titulu obstarávají především akcie rakouské Erste. Titul tak reagoval na zveřejněný profit warning a během dnešního dne ztrácí další 2,95%, když se aktuálně obchoduje u 523 Kč hranice. O 0,63 % vyklesává i Komerční banka, která se tak propadá pod 4 600 Kč metu. Bez větších změn se u 570 Kč se drží ČEZ a 1% propad registruje opět O2, kde podrobnosti ukázaly na slabý zájem investorů o nabídku PPF. Po armageddonu na NWR v závěru minulého týdne dnes titul prořízla zpráva, že pokud by OKD byla ze strany NWR na prodej, stát by převzetí společnosti zvažoval. Celkový objem na trhu dosahuje podprůměrných 215 milionů korun.

Newsletter