Tři Damoklovy meče, které Trump pověsil nad hlavy investorů

Americký prezident Donald Trump má před sebou perný týden plný velkých výzev a investoři s napětím očekávají, jak je zvládne. Případný úspěch či neúspěch bude mít totiž zřejmě značný dopad na trhy.

Trump naznačil, že chce tento týden vrátit do hry reformu systému zdravotního pojištění a představit svůj plán snížení daní. To vše v situaci, kdy vážně hrozí zastavení provozu vládních úřadů. Trumpa tak čekají hned tři obrovské politické výzvy a investoři budou bedlivě sledovat, zda bude schopen přijít s činy, které konečně naplní sliby o podpoře ekonomického růstu.

Případný úspěch by mohl obnovit důvěru trhů v to, že Trumpovy dlouho očekávané návrhy ohledně daňové reformy či výdajů na infrastrukturu se v dohledné době začnou materializovat. Pokud ne, buďme raději ve střehu, radí server Business Insider.

Trump si na tento týden stanovil ambiciozní program. Po porážce, kterou v Kongresu se svou reformou zdravotnictví utrpěl v březnu (informovali jsme v článku Trump svou první velkou zkoušku prohrál), vláda naznačila, že chce předložit novou verzi zákona, pravděpodobně do středy. I s novými změnami navrhovanými lídry vlivných skupin na obou stranách republikánského spektra není zatím jasné, zda bude mít nový návrh dostatečnou podporu, aby byl schválen.

Trump také v pátek řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že chce „ve středu, nebo krátce poté“ zveřejnit svůj plán na rozsáhlé snížení daní. Další podrobnosti zatím prezident nesdělil. Jeho ministr financí Steven Mnuchin už v únoru uvedl, že změny by se měly zaměřit zejména na snížení daňové zátěže pro střední vrstvy a zjednodušení daní pro podniky. Tento krok trhy očekávají s velkým napětím, protože snížení korporátních daní by pravděpodobně vedlo k významnému růstu ziskových marží firem a ospravedlnilo povolební rally na akciových trzích.

Trump avizoval „fenomenální“ změny daní. Jak je zobchodovat?

Vedle těchto dvou velkých projektů je zde však ještě jedna záležitost – a tou je zákon o financování některých federálních úřadů, institucí a projektů. Pokud nebude schválen do pátku, některé úřady by mohly být bez prostředků, a musely by zastavit provoz. Riziko je tedy veliké.

Požadavků na dodatky do zákona je z různých stran mnoho a vyjednávání o nich začínají nabírat na obrátkách. Ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney, který uvedl, že by Trump mohl odmítnout zákon podepsat, pokud v něm nebudou peníze na stavbu zdi podél hranice s Mexikem, dokonce demokratům navrhl, že Bílý dům za každý dolar investovaný do stavby zdi poskytne dolar na subvencování Obamacare. Problém s financováním hraniční zdi je prý jen jedním z mnoha zádrhelů, které by mohly narušit jednání o zákoně, který je nutný schválit do 28.dubna.

Vidina slibovaných vládních výdajů a daňových škrtů způsobila ihned po zvolení Donalda Trumpa do prezidentského úřadu výrazný nárůst cen akcií, zvláště v sektorech, které by z Trumpových plánů profitovaly nejvíce, tedy finančním a průmyslovém. Investorům však pomalu začíná docházet trpělivost. Trump si na tento týden vzal velké sousto a jakékoli škobrtnutí by mohlo investory odstrašit. Pokud se Trumpovi nepodaří splnit sliby, které si naplánoval, mohl by jejich pohár trpělivosti konečně přetéct.

Riziko zastavení provozu federálních úřadů by mohlo mít značný dopad na politické postoje zainteresovaných zákonodárců, upozorňuje pro Business Insider Ward McCarthy, hlavní finanční analytik společnosti Jefferies. Vzhledem k tomu, že nikdy nedošlo k úplnému zastavení činnosti vlády, když tatáž strana ovládala zároveň Bílý dům, Senát i Sněmovnu reprezentantů, mohlo by se zdát, že republikáni mají o motivaci více, zabránit tomu, aby právě oni v tom získali nechvalné prvenství.

Ztroskotání zákona o zdravotnickém pojištění a odsouvání daňové reformy již důvěru investorů poněkud nahlodaly, ale zastavení provozu vládního úřadu – tedy něčeho, co má pevně stanovený termín a okamžité dopady – by bylo pro Trumpa ještě mnohem horší, varuje server. Podle listu The Washington Post analytici dávají možnému zastavení činnosti vlády pravděpodobnost 50:50, ale investoři jakoukoliv nejistotu v tomto ohledu zatím přehlíží.

Trumpova daňová reforma? Letos určitě ne

Někteří analytici upozorňují, že poslední Trumpův debakl se zdravotnickou reformou způsobil další pochyby v otázce jeho schopnosti dostát svým slibům ohledně bombastické daňové reformy. Neschopnost republikánů se dohodnout a dodržet termín pro schválení financování federálních úřadů by pak optimismus ohledně dalšího osudu daňové reformy ještě více utlumilo.

Na druhou stranu, pokud se zákon o financování podaří schválit včas, bude Trump zase na koni. „Kongres se zdá být stále daleko k dohodě o financování, potřebné k tomu, aby zabránil zastavení činnosti vlády k 28. dubnu, ale jednání o novém zákonu o zdravotnictví naznačuje, že za scénou možná probíhá mnohem větší pokrok, než se nám může zdát,“ řekl McCarthy. A dodal, že pokud v této záležitosti bude dosaženo pokroku, čeká trhy pravděpodobně další růst, protože se do konsensu začne znovu profiltrovávat určitý optimismus ohledně plánů Donalda Trumpa na podporu ekonomiky.

Newsletter