Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Tři důvody, proč zdražuje elektřina. Jak se zajistit podle CFO ČEZ

Ceny elektřiny od počátku roku vzrostly o několik desítek procent. Od února 2016 se takřka ztrojnásobily. Za růstem cen, který byl za několik posledních měsíců opravdu dramatický, jsou tři faktory. Prvním z nich je nárůst ceny uhlí, druhým nárůst cen plynu. Nejvýznamnějším je ale růst emisních povolenek. Ve video rozhovoru to pro server Roklen24 řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák, který dodává, jak se proti růstu cen zajistit.

Podle Nováka je přirozeným trendem, že dodavatelé elektřiny nyní zdražují. „V této situaci, kdy už nějaká vlna zdražování proběhla v roce 2018 a ceny elektřiny mají pořád tendenci být na hodnotách přes 50 EUR/MWh, tak pro koncové zákazníky určitě dává smysl forma fixace cen elektřiny na nějakou dobu dopředu,“ uvedl finanční ředitel ČEZ.

„Máme produkty na různou dobu fixace. Je to určitě dobrá forma ochrany před rizikem dalšího růstu. Důležité je také říct, že ČEZ Prodej, který je dodavatelem elektřiny, nakupuje elektřinu pro své zákazníky postupně. Nenakupuje je za danou aktuální cenu, ale má nakoupeno za posledních několik let,“ řekl Novák. Upozornil na to, že průměrná cena nákupu elektřiny je vždy nižší při růstu cen, než ta aktuální cena na burze. Firma tak umí nabídnout lepší podmínky, než které by zákazník dostal, kdyby se cena měla vyvíjet opravdu jen podle toho, jaká je aktuální cena.

Cena emisních povolenek roste v reakci na regulatorní zásahy ze strany Evropské unie. Očekává se zavedení „Market Stability Reserve“, to znamená stažení části povolenek z trhu. Díky tomu povolenka takto roste. Samozřejmě díky tomu, že pro výrobu elektřiny potřebujete vypouštět CO2 v nějaké formě, pokud máte fosilní zdroje, což je většina energetik v Evropě má, tak potom povolenka tlačí na růst cen elektřiny, doplnil Novák.

 

Newsletter