Trump chce vybírat: Přijmeme jen kvalifikované imigranty

Americký prezident Trump dnes v noci před Kongresem pokryl hlavní škálu problémů, kterým USA čelí. Většina z nich byla známá již před projevem. Překvapivým prohlášením ale byl návrh k návratu staré imigrační politiky, která je založena na výběru vhodných kandidátů. Koho chce Trump pustit do země a koho ne?

Takzvaná přínosná („merit based“) imigrace je systém, kdy by úřady Spojených států pouštěly na dlouhodobý pobyt jen lidi s dostatečným přínosem. Imigrace by tak, podle zdroje americké imigrační komise, měla fungovat na bodovém systému, který by zohledňoval vzdělání, dovednosti a minulé pracovní zkušenosti uchazečů.

Trump v Kongresu: Historická daňová reforma, migrace i zeď

Ročně by mělo obdržet dlouhodobá víza 120 tisíc migrantů. Většina vízových pravidel pro rodiny amerických občanů by také přešla pod tento staronový systém. Nevýhodou je, že tato imigrační politika bude znevýhodňovat migranty z méně významných ekonomik a rovněž ty, kteří v minulosti dělali neplacenou práci.

„Změna současného systému pro nekvalifikované migranty a zavedení toho staronového ušetří množství peněz, zvýší platy zaměstnanců a pomůže sociálně slabším rodinám,“ řekl Trump. Neopomenul pak zdůraznit, že mnoho států již tuto imigrační politiku využívá, jako například Austrálie a Kanada.

Trumpovo portfolio: Jak investoval americký prezident

„Základní princip systému je schopnost uživit sám sebe. I přes jeho popularitu ho však nevyužíváme a obíráme tak naše nejchudší občany o peníze, které si zaslouží,“ dodal. Trump ve své řeči, v rámci které citoval slavná slova Abrahama Lincolna: „Nedopustím, aby Ameriku, její skvělé firmy a zaměstnance někdo zneužíval.“

Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Americký prezident nedávno prokázal zájem o kanadský „merit based“ imigrační systém. Údajně byl jedním z ústředních témat rozhovoru mezi Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Americký imigrační systém byl reformován v roce 1965 za vlády Lyndona Johnsona. Před tímto rokem v USA fungovala imigrační politika na principu přínosné imigrace. Ta však byla po 1965 pozměněna do takové formy, která často dovolovala přistěhovat se neproduktivním lidem s rodinnými vazbami ve Spojených státech.

Newsletter