Trump dnes může mít jistou nominaci na prezidenta USA

Dnešní souboj o stranické prezidentské nominace ve Spojených státech dospěl v případě republikánů ke zlomovému bodu. Pokud v něm uspěje dosavadní favorit Donald Trump, učiní zásadní krok k získání nominace, když selže, bude to pro jeho kampaň tvrdou ranou. V táboře demokratů se velká překvapení nečekají.

Hlasovat se bude v Ohiu, na Floridě, v Missouri, Illinois a v Severní Karolíně, kde k urnám půjdou republikánští i demokratičtí voliči. Republikány navíc čekají primárky na Severních Marianách. Výsledky se předpokládají ve středu SEČ časně ráno.

Marco Rubio ovládl Washington, Trump až třetí

Pozornost republikánských kandidátů se soustředí na Floridu a Ohio, kde je ve hře 99 a 66 delegátů, kteří se dělí podle pravidla vítěz bere vše. Analytici se shodují v tom, že Trump si případným vítězstvím v obou státech prakticky zajistí volnou cestu k nominaci. Na Floridě, která je domovským státem Marca Rubia, Trump podle sondáží drtivě vyhraje. V Ohiu se ale očekává těsný výsledek, průzkumy však mírně favorizují tamního guvernéra Johna Kasicha, který je v republikánském klání zatím poslední.

Trump přišel před klíčovými primárkami na Floridě o významnou spojenkyni, někdejší viceprezidentskou kandidátku Sarah Palinovou. Jeho patrně veřejně nejznámější stoupenkyně se rozhodla zrušit svou účast na Trumpových mítincích poté, co byl její manžel vážně zraněn při nehodě na sněžném skútru. 

V demokratickém táboře je favoritkou Hillary Clintonová, kterou dnes bude čelit silné konkurenci rivala Bernieho Sanderse ve státech Illinois, Missouri a Ohio. Na Floridě a v Severní Karolíně, tedy ve státech se silně zastoupenou černošskou populací, nejspíš někdejší první dáma jasně zvítězí.

Tajná schůzka: Silicon Valley chce odstavit Trumpa

Newsletter