Trump dnes představí obří daňovou reformu. Koleduje si o další debakl?

Americký prezident Donald Trump se dnes chystá zveřejnit dlouho očekávaný plán snížení daní. Již dříve avizoval, že v rámci rozsáhlé daňové reformy chce snížit korporátní daňovou sazbu na 15 %. Tím by však podle odhadu připravil státní rozpočet o příjmy ve výši dvou bilionů dolarů.

Současná, korporacemi i politiky často kritizovaná, korporátní daňová sazba činí 35 %, firmy nicméně díky různým odpočtům platí obvykle méně. Snížení této sazby na 15 % by podle analýzy provedené americkým think tankem Tax Foundation znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu v následujících deseti letech o 2,1 bilionu dolarů. Pokud se od tohoto čísla odečte ekonomický růst, který snížení daní přinese, bude americký rozpočet v následující dekádě stále o více než jeden bilion dolarů chudší. A to jsou jen korporátní daně, snižovat by se podle dřívějšího vyjádření ministra financí Stevena Mnuchina mělo i zdanění středních vrstev obyvatel.

Ztráta příjmů takového rozměru bude patrně představovat pro řadu odpůrců prohlubování deficitu v Kongresu problém a analytici podle serveru MarketWatch již předpovídají, že Trumpovo navrhované číslo se v jednáních zřejmě posune směrem vzhůru.

I sám Trump v průběhu volební kampaně kritizoval i rostoucí zadlužení země. Ale jeho daňové škrty by jej nakonec mohly ještě více prohloubit. Podle informací deníku The Wall Street Journal dal Trump svým podřízeným minulý týden instrukce, aby upřednostnili výrazné daňové škrty před snahou nenavyšovat deficit. Nekoleduje si tak o další porážku?

Trump svou první velkou zkoušku prohrál

„Pochybujeme, že může snížit nejvyšší korporátní sazbu na 15 %, jak zřejmě [dnes] navrhne, ale to je způsob, jakým jedná,“ napsal serveru Greg Valliere z Horizon Investments. „Zacílit na 15 %, ale při vyjednáváních se spokojit s 20 % – stále dramatickým snížením ze současné 35% nejvyšší sazby.“

Tři Damoklovy meče, které Trump pověsil nad hlavy investorů

Newsletter