Trump: Jako prezident USA zruším Obamovu zdravotnickou reformu

Republikánský favorit na prezidenta Spojených států Donald Trump ve středu zveřejnil návrhy na změny v americkém zdravotnictví, které zahrnují zrušení zdravotnické reformy demokratického prezidenta Baracka Obamy. 

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období Obamy. Šéf Bílého domu její potřebnost odůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví.

Superúterý ovládli Trump a Clintonová

Americký Kongres přijal zákon k reformě, zvané Obamacare, přes silný odpor republikánů v roce 2010. Vedoucí Představitelé Republikánské strany tehdy uvedli, že republikáni budou i nadále pokračovat v boji za zrušení Obamovy zdravotnické reformy. Nadcházející listopadové prezidentské volby podle nich budou mimo jiné referendem o Obamacare.

Miliardář Trump v nominačním superúterý triumfálně potvrdil svou převahu, když vyhrál v sedmi z jedenácti států. Podobně u demokratů potvrdila roli favoritky bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která podporuje zdravotní reformu Obamacare.

Trump mění republikány, volí jej prý všichni naštvaní

Uchazeč o republikánskou nominaci pro americké prezidentské volby Ben Carson nevidí ve své kampani politickou cestu vpřed. Carson, který dosud nezvítězil v žádném státě a který je mezi pěti republikánskými soupeři na posledním místě, to podle agentury Reuters uvedl v prohlášení s tím, že se v pátek chce vyjádřit ke své budoucnosti. Prozatím ale konec kampaně neohlásil.

Newsletter