Trump proti volnému obchodu: Němci jsou špatní. Zastavíme je!

Americký prezident Donald Trump údajně prohlásil, že Němci jsou špatní. Zároveň jim pohrozil, že zastaví prodeje vozů německých značek v USA. Co ho k tomu vedlo?

Trump si na včerejším setkání se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem v Bruselu stěžoval na přebytek německé obchodní bilance. „The Germans are bad, very bad,“ řekl prý Trump, jak s odvoláním na účastníky setkání informoval server Spiegel Online. „Podívejte se na miliony aut, které se v USA prodávají. Strašné. To zastavíme,“ řekl prý Trump.

Když Donald Trump exceluje: Deset vtipných výroků

Nebaví vás akcie? Trump je v kurzu za 74 centů, Merkelová za 86

Juncker se podle serveru postavil na stranu Němců a přátelským tónem se snažil Trumpovi vysvětlit, že volný obchod je prospěšný všem. Marně.

Trump německé přebytky kritizoval již dříve. V lednu dokonce vyhrožoval speciální dovozní daní na německé automobily dovezené do USA ve výši 35 %. „Řekl bych vedení BMW, pokud chtějí v Mexiku postavit továrnu a prodávat auta v USA bez 35% daně, tak na to mohou zapomenout,“ uvedl tehdy Trump.

Index strachu a sesazení Donalda Trumpa. Spekulace realitou?

Na včerejším zhruba hodinovém jednání se tým prezidenta Trumpa setkal nejprve s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem komise Junckerem, po 45 minutách se k tomu připojili další účastníci, například předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini.

Podle zprávy Süddeutsche Zeitung byli evropští představitelé překvapeni, jak málo Američané o jejich obchodní politice vědí. Trump a jeho kolegové prý nepochopili třeba to, že země EU uzavírají obchodní dohody jen společně. Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn prý při jednání prohlásil, že mezi USA a Německem fungují jiná cla než mezi USA a Belgií.

Německá vláda je kvůli svému přebytku obchodní bilance pod tlakem i v rámci EU. Nedávno jej v rozhovoru pro magazín Spiegel jako „příliš vysoký“ označil i sám spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Evropští lídři nicméně doufali, že po nesčetných setkáních s Trumpem a neustálých snahách o vysvětlení, je již téma obchodní politiky za nimi. Na to však zřejmě mohou zapomenout.

Newsletter