Trump se zkouší zachránit. „Největší daňovou revolucí“

Daňová revoluce, jakou Spojené státy nepoznaly od éry prezidenta Ronalda Reagana. Přesně to slíbil stoupencům republikánský kandidát na prezidenta Spojených států, miliardář Donald Trump, který potřebuje zvrátit předchozí rétorické nešťastnosti. Na konferenci v Detroitu hned na úvod nezapomněl pronést, že úpadek slávy města je jedním z dokladů chybné politiky, kterou reprezentuje Hillary Clintonová a ta je „kandidátkou minulosti“.

Zjednodušení daní má být zásadním tématem Trumpovy ekonomické strategie. Středeobodem jeho tahu za hlasy jsou daně z příjmu fyzických osob, kde Trump zásadně přehodnotil svůj původní plán z loňského září. Tehdy počítal se čtyřstupňovou sazbou 0, 10, 20 a 25 procent. Dnes Trump navrhl sazby 12 %, 25 % a 33 %.

Nejbohatší Američany těmito čísly chce zdanit o osm procent vyšší sazbou, než původně předpokládal. Přesto ale nižší, než odvádějí kolik dnes. Nyní totiž v USA platí sedmistupňové progresivní zdanění s nejvyšší sazbou takřka 40 procent.

„Bohatí zaplatí svůj férový díl. Nikdo ale nebude platit tolik, aby to ničilo pracovní místa nebo podkopalo naši schopnost jako národa konkurovat,“ prohlásil Trump.

Podle ekonomických expertů by původně navrhované nejvyšší zdanění 25 procent neúnosně snížilo příjmy do státní pokladny. A Trump je vyslyšel. Zdanění podniků by podle Trumpa nemělo v žádném případě přesáhnout hranici 15 %. Nynější daň dosahuje ale 35 procent!

Rodiny s dětmi by pak měly mít právo plně odečíst z daní výdaje na péči o své potomky.

„Je kandidátkou minulosti, naše kampaň je kampaní budoucnosti,“ řekl Trump na adresu demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Bývalá první dáma má svůj hospodářský program zveřejnit ve čtvrtek a to rovněž v Detroitu.

Trump podle analytiků na svůj ekonomický plán hodně sází, protože spoléhá na svou pověst podnikatele. Svými nedávnými kontroverzními výroky, které podle kritiků urážely rodiče amerického vojáka padlého v Iráku, Trump v očích veřejnosti ztrácí. Na popularitě mu nepřidaly ani jeho pokračující spory se špičkami Republikánské strany.

Newsletter