Trump: V Iowě jsem nevyhrál, ale přivedl desítky tisíc voličů

Americký miliardář Donald Trump musel včera večer v televizi Fox News vysvětlovat příčiny své nečekané porážky v zápase o republikánskou nominaci na úřad prezidenta USA ve státě Iowa. Dosavadní favorit přenechal vítězství svému sokovi Tedu Cruzovi. Přesto je Trump přesvědčen, že v Iowě uspěl.

„V Iowě jsem dopadl dobře, utratil jsem (na kampaň) méně, než téměř kdokoli jiný,“ prohlásil Trump, jehož dělilo jen jedno procento hlasů od třetího Marka Rubia. Za úspěch považuje realitní magnát skutečnost, že přivedl k volebním urnám několik desítek tisíc nových republikánských voličů.

Důvody prohry s Cruzem vidí Trump v malé zkušenosti v politickém boji, nedostatečném přímém kontaktu s voliči i v komplikovaném systému volebních shromáždění. „Nepočítali jsme s výhrou, proto jsme nešli mezi voliče. Z těchto důvodů jsem tak poctěn druhým místem,“ řekl Trump. Průzkumy preferencí, v nichž pravidelně figuroval na prvním místě, prý vzbuzovaly falešná očekávání.

Šance v New Hampshire, kde proběhnou primárky příští týden, hodnotí Trump vysoko. Vítězství předpovídat nechtěl s tím, že doufá ve výhru, ale prohry se neobává. „Nebyla by to nejhorší věc na světě,“ prohlásil o druhém nebo třetím místě.

 
 

 

„Bublina splaskla,“ napsala dnes v hodnocení Trumpova výsledku v Iowě stanice BBC. „Trumpův konec to sice není, ale očekávání, že se tento Newyorčan tvrdě protlačí k republikánské nominaci, už neplatí.“

Po hlasování v Iowě vzdali další boj Mike Huckabee v republikánském a Martin O‘Malley v demokratickém táboře. Podle BBC se proslýchá, že na řadě je nyní další republikán Ben Carson, i v případě jeho republikánských kolegů Carly Florinaové a Randa Paula jsou šance malé.

„Pokud v New Hampshire nezastaví postup Marka Rubia, bude ohrožena budoucnost kandidátů Jeba Bushe, Chrise Christieho a Johna Kasiche. Republikánský nominační souboj hned tak neskončí, ale kandidátů bude v příštích týdnech mnohem méně,“ uvedla BBC.

 

Boj o post šéfa Bílého domu začal. Trump v Iowě prohrál s Cruzem. Clintonová jen těsně porazila Sanderse.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. únor 2016

Newsletter