Trump v Kongresu: Historická daňová reforma, migrace i zeď

AKTUALIZOVÁNO – Americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu k oběma komorám amerického Kongresu ohlásil historickou daňovou reformu. Dodal, že na reformě již pracuje jeho ekonomický tým. Cílem reformy je větší konkurenceschopnost, která by měla zvýšit růst platů a podpořit střední třídu.

Chci předat zprávu o jednotě a síle,” řekl na začátku svého prvním projevu v Kongresu šéf Bílého domu. Podle něj je třeba stavět Ameriku na první místo. Upřednostnění amerických občanů je “jediným způsobem, jak udělat Ameriku zase skvělou,” řekl Trump. A znovu zdůraznil svoje předvolební heslo: Make America Great Again.

„Abychom dosáhli našich cílů doma i v zahraničí, musíme opět nastartovat motor amerického hospodářství,“ prohlásil 45. prezident Spojených států.

Zákonodárcům dále řekl, že se brzy začne stavět zeď na hranicích s Mexikem, což sliboval v předvolební kampani. Už dříve také podepsal dekret, který budování zdi předpokládá. Podle něj je třeba zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám. „Nemůžeme dopustit, aby se USA staly útočištěm pro extremisty,“ zdůraznil s tím, že již brzy podnikne nové kroky, aby Ameriku uchránil od těch, kteří jí chtějí ublížit. Zavede taková opatření, která do země nepustí „ty, kteří škodí“.

Prezident také odsoudil nedávné útoky na židovské komunity v USA a střelbu na Indy v baru na předměstí Kansas City. „Jsme země, která jednotně odsuzuje nenávist a zlo ve všech jeho ohavných formách,“ zdůraznil Trump.

V boji proti Islámskému státu budou USA dle Trumpa spolupracovat se všemi spojenci, včetně přátelských muslimských zemí. „Budeme spolupracovat s našimi partnery, a to včetně našich přátel a spojenců v muslimském světě, abychom tohoto strašného nepřítele smetli z povrchu země,“ prohlásil Trump. Rovněž uvedl, že Spojené státy podporují NATO, zároveň ale očekávají, že spojenci převezmou svůj díl odpovědnosti. NATO vzniklo na základě spojenectví, které vyhrálo druhou světovou válku a prezident upozornil na to, že tento blok vyhrál i studenou válku, protože porazil komunisty.

Trump se opět pustil do Obamovy reformy zdravotnictví – Obamacare. „Dnes večer apeluji na Kongres, aby zrušil a nahradil Obamacare reformami, které poskytnou více možností, rozšíří k nim přístup, sníží ceny a přitom poskytnou lepší zdravotní péči,” řekl nový šéf Bílého domu.

Newsletter