Trump vyzval Američany k jednotě, pochválil Hillary

AKTUALIZOVÁNO: Republikán Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách, a šokoval tím Ameriku i svět. Navzdory předpovědím expertů, průzkumům preferencí i optimistickému očekávání demokratického tábora Hillary Clintonové volby ovládl, když získal podporu sociálních vrstev, jež v minulosti tradičně stály za politikou demokratů. V prvním projevu nový prezident slíbil Američanům prosperitu a vyzval demokraty a republikány k jednotě.

Demokratická kandidátka Clintonová podle očekávání vyhrála v baštách demokratů ve státě New York, v Kalifornii a na celém západním pobřeží a částečně i na severovýchodě USA. Její šance ale pohřbilo hlasování v klíčových státech, kde nebyl výsledek do posledního dne kampaně jasný. Trump ovládl Floridu, Ohio, Severní i Jižní Karolínu, Georgii, Pensylvánii a Iowu. Získal velkou podporu i na severu centrální části USA, kde měli v posledních třiceti letech silné pozice demokraté.

Podle listu The Wall Street Journal Trump dokázal získat venkovské a dělnické oblasti země, zatímco Clintonová si nedokázala vybudovat silnou pozici ve velkých městských regionech, které jsou tradičně demokratické. Clintonová nedokázala zopakovat silnou podporu prezidenta Baracka Obamy mezi černošskými obyvateli, což se negativně projevilo ve velkých průmyslových městech.

Vítězství republikánů podtrhly i výsledky voleb do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. V obou komorách si Republikánská strana zachovala většinu.

V prvním, státnicky laděném projevu Trump pochválil Clintonovou za „houževnatou kampaň“ a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. Američanům slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší. „Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná,“ řekl zvolený prezident. Hodlá preferovat hledání společného před nepřátelstvím a partnerství před konflikty. V zahraniční politice chce s každým jednat spravedlivě.

Krátce po oznámení rozhodujícího výsledku hlasování ve státě Pensylvánie v telefonátu s Trumpem uznala jeho vítězství Clintonová. Její štáb volební shromáždění v New Yorku rozpustil s tím, že demokratická kandidátka ke svým stoupencům nepromluví. Prohlášení lze údajně očekávat později.

Už před oznámením výsledků Trump dostával ze zahraničí gratulace k vítězství. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.

Vše na téma Donald Trump na Roklen24

Vše na téma Hillary Clintonová na Roklen24

Z členů německé vlády se k americkému hlasování jako první vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která hovořila o velkém šoku. S Trumpovou administrativou se podle ní bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuze o fungování Severoatlantické aliance, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

Trump „přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví,“ uvedl k výsledkům amerických prezidentských voleb český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Komentář listu The New York Times, který otevřeně stál za Clintonovou, se utápí v zoufalství. „Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa,“ konstatoval list.

Google má jasno. Ve vyhledávání vyhrál Trump

Vítězství Donalda Trumpa může vést k prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky, a to až za horizont roku 2017, uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Trumpovo vítezství totiž podle něj razantně zvyšuje pravděpodobnost, že americká centrální banka letos už nezvýší své úrokové sazby, což by mohlo ovlivnit i měnovou politiku Evropské centrální banky.

Miliardáři: Díky, FBI. Teď jsme o 35 miliard dolarů bohatší

Newsletter